Dvadsaťšesťročný Talian Francesco Rivera trpko oľutoval, že sa pri výbere karnevalového kostýmu rozhodol pre gorilu. Cestou na karneval jeho chlpatá maska tak vyľakala obyvateľov Pisy, že naňho privolali ošetrovateľov z miestnej zoo. Autentické prestrojenie oklamalo dokonca aj odborníkov a tí ho poslali k zemi uspávacou injekciou. Pri nakladaní do auta našťastie zistili, že ide o človeka, a len vďaka tomu sa Francesco neprebudil v klietke. Prespal však celý karneval, a to ho tak napálilo, že teraz vymáha od zoologickej záhrady odškodné.
ZASE BLIŽŠIE K ĽUDOOPOM
Nemeckí vedci objavili novú podobnosť medzi ľuďmi a ľudoopmi. Napríklad šimpanzy sa šteklia a smejú celkom ako ľudia, tvrdí vo svojej práci 24-ročná študentka berlínskej univerzity Julia Vettinová, ktorá študovala smiech a hry šimpanzov v krefeldskej zoo. Svoje tvrdenia dokladá tzv. sonagramami. S použitím videa a priameho mikrofónu nahrávala správanie sa skupiny 12 ľudoopov v zoo a neskôr ho vyhodnotila na počítači. „Hlasitosť vydávaných zvukov sa zvyšuje a znižuje celkom ako pri ľudskom smiechu.“ Šimpanzie mláďatá majú zo šteklenia rovnakú radosť ako deti. Keď ich dospelé opice pošteklia, mladé šimpanzy sa toho opäť dožadujú.
PRIPRAVENÝ NA VŠETKO
Francúzsky dôchodca Marc Baschet uviedol vo svojej poslednej vôli, že si želá byť pochovaný v ohňovzdornej požiarnickej kombinéze. Obozretný deduško je presvedčený, že po smrti skončí v pekle a nechce na tento „pobyt“ vyraziť nepripravený. Podľa jeho vlastného názoru si v živote stačil nahonobiť dosť hriechov, keď ako predavač ojazdených áut klamal zákazníkov. Túto fixnú ideu si nechce dať vyhovoriť, a tak jeho najbližším príbuzným asi nezostane nič iné ako pochovať ho podľa jeho želania.
ANI MANDELA NEMÁ VÝNIMKU
Ani prominenti nie sú uchránení pred zlodejmi. Už druhýkrát za posledné týždne sa o tom presvedčil juhoafrický prezident Nelson Mandela. Ako včera informovali noviny City Press, objektom neznámych zlodejov sa tentoraz stali popisné čísla z bronzu, pripevnené na stene práve rekonštruovaného domu prezidenta na predmestí Johannesburgu Houghton. Jeden zo strážnikov uviedol, že dlhoprstí páchatelia prišli v noci. Či sa Mandela v čase krádeže nachádzal vo vnútri, nemohol povedať. Mandela však nie je jediný, ktorého zlodeji navštívili. Bronzové identifikačné čísla zmizli aj z obydlí ďalších prominentov. Tí menej trpezliví situáciu vyriešili jednoducho - čísla namaľovali na múry farbou.
CÉDEČKOVÍ PIRÁTI
Asi 430 tisíc pirátskych kompaktných diskov ukrytých v nákladnom aute zhabala polícia v Macau na hranici tohto Portugalskom spravovaného územia a Čínou. Informovala o tom včera portugalská agentúra Lusa. Polícia a colné orgány odhadujú hodnotu dodávky pašovaných CD až na päť miliónov patacas (645 000 dolárov). Dodávku našli v 400 škatuliach ukrytých za kovovými platňami. Macao a Hongkong sú považované za významné strediská produkovania pirátskych diskov. Macao leží asi 70 kilometrov západne od Hongkongu a patrí pod správu Portugalska. Toto územie by sa malo po 400 rokoch vrátiť 20. decembra 1999 opäť pod čínsku správu.
(ČTK, TASR)