Všetko, čo viem, som sa naučil v materskej škole, priznal sa kedysi anglický spisovateľ Fulghum. Umberto Bossi, líder talianskej separatistickej Severnej ligy sa síce už viackrát priznal, že knižky nečíta, Fulghumove slová mu však ani zďaleka nie sú cudzie, a tak sa tisícky malých školákov v severotalianskych provinciách, ktoré Severná liga považuje „za svoje“, majú od septembra na čo tešiť. Výchova v duchu ľudovej tradície, ktorej cieľom bude vytvorenie skutočnej „padánskej“ spoločnosti - to je najnovšia iniciatíva Bossiho stúpencov v snahe zjednotiť „národy“, obývajúce prosperujúcu Pádsku nížinu - Val Padana - odkiaľ pramení aj samotný termín „Padánia“.
Výchova v duchu najlepších padánskych tradícií bude mať na začiatku charakter klasického mimoškolského vyučovania, ktoré bude prebiehať na báze dobrovoľnosti. Poprední predstavitelia Ligy sa pritom netaja presvedčením, že iniciatíva prichádza doslova v hodine dvanástej, pretože „odumierajúci taliansky systém je jednoducho odsúdený na použitie sily a na uštedrenie smrteľného úderu našim inštitúciám, ktoré sú zárukou slobody, nezávislosti a objavovania slávnej minulosti“. Zodpovednou za celý projekt je učiteľka s viac ako 20-ročnou praxou Mariella Marzzettová, ktorá v roku 1994 zastávala niekoľko mesiacov aj post štátnej tajomníčky v rezorte školstva v Berlusconiho vláde. Tá oznámila, že k projektu sa už prihlásili zástupcovia niekoľkých významných miest Pádskej nížiny, v ktorých ma Severná liga väčšinu na radnici. Marzzettová zároveň vypracovala už aj akési „desatoro“ - základné osnovy novej výuky, ktorá sa podľa nej opiera najmä o „predmety, ktoré ovplyvnia formáciu národnej identity: od výuky jazyka cez lokálne tradície, históriu obyvateľov Pádskej nížiny, ale aj výtvarné umenie, literatúru a hudbu, ktoré sú výrazom „padanity“.
Týždenník Il Sole delle Alpi - Alpské slnko - ktorý je blízky Severnej lige - na margo nového typu výuky zdôrazňuje, že je v plnom súlade s talianskymi zákonmi a navyše, využije prostriedky verejného financovania, takže rodičov nebude stáť rozšírená výuka ich detí v padánskom duchu ani halier. Na otázku, či je o novú formu výuky záujem aj zo strany učiteľov, pani Marzzettová odpovedá, že doslova enormný. Vhodní kandidáti sa vyberú na základe ich profesionálneho curriculum, pričom prednosť budú mať - samozrejme - rodáci z Padánie. (jk)