BERLÍN (ČTK) - Prirovnanie organizácie sudetských Nemcov k českým komunistom a republikánom, ktoré nedávno použil premiér ČR Miloš Zeman, včera odmietol nemecký minister zahraničných vecí Klaus Kinkel. Po rokovaní so svojím českým kolegom Janom Kavanom, ktorý bol v Berlíne na svojej prvej oficiálnej návšteve po vymenovaní do funkcie, šéf nemeckej diplomacie opäť zopakoval skoršie oficiálne stanovisko, podľa ktorého Nemecko nemieni spájať dvojstranné problémy so začleňovaním Českej republiky do Európskej únie. Jan Kavan uviedol, že ho Kinkel v rozhovore nežiadal o ospravedlnenie za Zemanov výrok tak, ako to požadoval nemecký minister financií Theo Waigel, predsedu Kresťanskosociálnej únie (CSU) obhajujúcej sudetonemecké záujmy. Také ospravedlnenie podľa českého ministra nepripadá do úvahy.
Klaus Kinkel včera zároveň žiadal, aby každá strana mala právo delegovať do česko-nemeckého diskusného fóra svojho zástupcu podľa vlastnej voľby. Obsadenie fóra vrcholnými predstaviteľmi Sudetonemeckého krajanského združenia vzbudilo nevôľu u Zemana ČSSD a vyústilo do vyslovenia prirovnania, proti ktorému sa Bonn ohradil. Aj keď český šéf diplomacie šiel do Berlína rokovať predovšetkým o integračných procesoch v Európe a medzinárodných otázkach, sám po rozhovoroch pripustil, že na nich prevažovala najnovšia kontroverzia v dvojstranných vzťahoch. Klaus Kinkel zdôraznil nemeckú podporu Českej republiky na ceste do EÚ a Severoatlantickej aliancie a k Zemanovým porovnaniam sudetských Nemcov k českým extrémistom povedal len toľko, že to pre neho bolo „trochu prekvapujúce“.
Kinkel, ktorý je ministrom zahraničných vecí už šesť rokov, privítal včera vládneho nováčika Kavana v berlínskom hoteli Adlon pri Brandenburskej bráne pohárom sektu a pred začatím oficiálnych rokovaní mu v krátkosti opísal, aká tvrdá je služobná rehoľa šéfa diplomacie. Zároveň ocenil, že tak dôležitý sused, za akého Nemecko Českú republiku považuje, má opäť fungujúcu vládu. Prvé cesty predstaviteľov novovymenovaných vlád postkomunistických stredoeurópskych štátov smerujú často do Nemecka. Túto prax uplatňujú napríklad aj v Poľsku a Maďarsku. Bonnská vláda sa tradične zasadzuje o začlenenie týchto krajín do Európskej únie a NATO.