Aký je rozdiel medzi hematológiou a transfúziológiou?
„Hematológia je náuka o chorobách krvi a transfúziológia je náuka o podávaní krvi a krvných produktov pacientom, pričom zahŕňa všetky problémy s tým spojené. V súčasnosti máme na Slovensku 49 hematologicko-transfúznych oddelení (HTO) a tri hematologické kliniky v Bratislave, Košiciach a Martine.“
Aké sú najčastejšie ochorenia krvi?
„Najväčším problémom sú v tejto oblasti zhubné ochorenia krvotvorby, predovšetkým akútne a chronické leukémie, zhubné nádory lymfatických uzlín a vrodené poruchy krvného zrážania. V SR žije 935 pacientov s vrodenými poruchami krvného zrážania, z nich je 435 hemofilikov. Ročne stojí ich liečba 120 miliónov korún.“
Na to je potrebné obrovské množstvo krvi. Koľko odberov sa robí v SR ročne a koľko ľudí je ochotných krv darovať?
„Ročne sa v SR urobí v priemere 209 až 220 tisíc odberov krvi, krvnej plazmy, trombocytov a niektorých ďalších komponentov. V súčasnosti evidujeme 270 tisíc dobrovoľných darcov krvi.“
Nie každému laikovi je jasné, na čo sa jednotlivé časti krvi využívajú…
„Červené krvinky sú potrebné pri málokrvnosti, krvné platničky podávame, ak sa pacientovi dočasne prestali tvoriť a biele krvinky podávame, ak ich má pacient leukemicky zmenené a neplnia si svoju funkciu - nepohlcujú baktérie.“
ANDREA KADNÁROVÁ