Kostolné zvony sa včera rozozvučali na území Papuy-Novej Guiney, kde si celá krajina pripomenula deň smútku za obete obrovskej vlny tsunami, ktorá si pred desiatimi dňami vyžiadala tisíce ľudských životov. Zatiaľ čo pátranie po nezvestných stále pokračuje, obyvatelia dedín a záchranári sa včera na mnohých miestach zhromaždili pod palmami alebo v provizórne opravených kostolíkoch na malebnom piesočnatom pobreží severozápadu krajiny, kde najmenej 1500 ľudí zahynulo a 2000 stále zostáva nezvestných. K smútiacim obyvateľom pobrežia sa pripojili aj ľudia žijúci v odľahlých horských dedinách, ktorí zišli k oceánu. V malej dedinke Teles, kde si vlna vyžiadala 15 obetí, museli pozostalí katolícky kostol - jednu z dvoch budov, ktoré prežili katastrofu - podoprieť palmovými kmeňmi, aby mohol otec Tony Burgess odslúžiť omšu. „Je trošku neupravený, ale bude stačiť,“ povedal kňaz o svojom kostolíku. V meste Vanimo, ktoré je regionálnym centrom a strediskom záchranných operácií, austrálsky kaplán Glynn Murphy pri omši uviedol, že Zem je životodarný dar od Boha. „Ale občas sa Zem hýbe a naťahuje,“ povedal kaplán. „Nikto nič zlé neurobil. Je to iba spôsob, akým Zem existuje.“
VOJSKO V DJAKARTE
Vedenie indonézskej armády zosilnilo včera v dôsledku obáv pred ďalšími nepokojmi prítomnosť vojakov v centre Djakarty. Napriek zákazu organizovania protestných akcií plánujú opoziční politici v hlavnom meste Indonézie dnes usporiadať viacero demonštrácií, ktorým by malo zabrániť asi 10 000 ďalších ozbrojencov z radov armády. Stúpenci najznámejšej vodkyne opozície Megawati Sukarnoputriovej si chcú protestnými akciami pripomenúť obete krvavých zrážok medzi indonézskymi bezpečnostnými silami a prodemokratickými demonštrantmi, pri ktorých pred dvoma rokmi prišlo o život päť ľudí a 150 osôb utrpelo zranenia.
VOĽBY V KĽDR
Severokórejský vodca Kim Čong-il bol včera zvolený do parlamentu, čo je všeobecne považované za krok, ktorý mu pripravuje cestu k rýchlemu zvoleniu za prezidenta. Od smrti svojho otca Kim Ir-sena v roku 1994 vedie 56-ročný Kim Čong-il KLDR ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl a od októbra minulého roku ako generálny tajomník vládnucej Kórejskej strany práce. Doteraz však neprevzal plnú formálnu moc, ktorá je spojená s úradom prezidenta. Severokórejskeho prezidenta volí Najvyššie ľudové zhromaždenie na štyri roky. Severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA uviedla, že účasť voličov bola stopercentná. Kim Čong-il bol jediným kandidátom okrsku 666 - toto číslo je v Kórei považované za šťastné. Voľby do sedemstočlenného Najvyššieho ľudového zhromaždenia boli oneskorené o tri roky. Napriek tomu, že severokórejská ústava stanovuje konanie volieb každé štyri roky, posledné parlamentné voľby sa konali v roku 1990.
BOJE V KOSOVE
V noci na sobotu prepukli v juhosrbskej provincii Kosovo nové boje medzi albánskymi separatistami a juhoslovanskými jednotkami, ako hlásilo prosrbské informačné stredisko v Prištine. Podľa tohto zdroja sa obzvlášť tvrdé boje odohrávali blízko obce Komoran na diaľnici spojujúcej kosovské správne stredisko Prištinu a Pec. Vypukli potom, čo príslušníci Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) zaútočili na srbskú jednotku. Podľa srbského strediska separatisti prepadli tiež Srbov obývajúcich dediny Kijevo a Velika Hoca, policajná stanica blízko Orahovace a policajné stanovište Stimlje. Dvaja policajti utrpeli zranenie a desať bojovníkov UCK sa vzdalo. (ČTK, TASR)