Šesťdesiat kráv zaplatil za svoju nastávajúcu Gracu Machelovú juhoafrický prezident Nelson Mandela pred svadbou, ktorá sa konala 18. júla, v deň jeho osemdesiatych narodenín. Oznámil to včera juhoafrický denník Star. Star sa odvoláva na Buyelekhayu Zwelibanziho, kráľa kmeňa Temba, kde sa Mandela narodil ako najstarší syn náčelníka. Podľa jeho slov bola cena za manželku stanovená po dvoch mesiacoch tajného vyjednávania medzi rodinou Mandelovou a Machelovou. „Aj keby Rolihlahla (Mandelovo meno v jazyku Temba) zaplatil za Gracu milión kráv, ona by za ne stála,“ odpovedal Zwelibanzi na otázku denníka, či bola stanovená cena zodpovedajúca.
POZOR NA MEČÚNE
Dieru do boku maltskej rybárskej lode prerazil veľký mečúň, ktorému sa podarilo uniknúť zo siete vytiahnutej na palubu. Oznámila to včera maltská tlač, podľa ktorej sa loď takmer potopila. Tridsaťmetrová loď menom Our Lady of Pompei bola viac ako sto kilometrov od pobrežia Malty, keď rybári vytiahli na palubu sieť s deväťdesiatkilogramovým mečúňom. Tomu sa na vzduchu očividne nepáčilo a snažil sa uniknúť - bohužiaľ, cez bok lode, do ktorej zarazil svoj tvrdý pílovitý „nos“. Posádke sa omráčeného mečúňa podarilo zabiť - jeho telo však nechali v diere na boku lode, aby poslúžilo ako tesnenie. Pri pumpách pracujúcich na plný výkon sa nakoniec loď dostala šťastne k pobrežiu, čiara jej ponoru bola však o dosť nižšie pod hladinou vody ako obvykle.
ANJEL SMRTI
K usmrteniu asi 30 ťažko chorých pacientov v nemocnici Mant-La-Jolie pri Paríži sa priznala 28-ročná ošetrovateľka Christine Malevrová. Podľa súdnych zdrojov išlo o pacientov v konečnom štádiu nevyliečiteľných chorôb, ktorým pomáhala zomrieť od januára 1997. Prednosta kliniky podal po jednom z ďalších podozrivých úmrtí začiatkom mája na ošetrovateľku oznámenie prokurátorovi, ktorý začal vyšetrovanie vraždy. Vedenie nemocnice Francois-Quesnay v Mant-La-Jolie uviedlo, že sestrička sa potom pokúsila o samovraždu. Po prvom výsluchu na prokuratúre vo Versailles začiatkom júla sa údajne rýchlo priznala k tomu, že „ukončila utrpenie niektorých pacientov“. Podľa Jacquesa Hossaerta z prokurutúry vo Versailles konala „na žiadosť rodín chorých a v niektorých prípadoch na žiadosť samotných chorých“. Podľa Hossaerta sa nikto z príbuzných na súd neobrátil. Po začatí vyšetrovania bola Malevrová prepustená na slobodu, avšak zostala pod súdnym dohľadom. Podľa nemenovaných zdrojov z prokuratúry vypočúvania ukázali, že Malevrová „nekonala pre peniaze ani vo svojom záujme, ale bola vedená úprimným súcitom s utrpením týchto chorých“.
RIKŠOVIA SA BÚRIA
Niekoľko sto indonézskych rikšov zobralo útokom vládnu budovu vo východnej Djakarte a spálilo jej fasádu na protest proti zákazu prevádzkovať túto alternatívnu taxislužbu v dopravne preťaženej metropole. Prevádzkovatelia rikší sa zhromaždili pred budovou v piatok večer a polícia ich rozohnala o niekoľko hodín neskôr. Dav sa bránil kameňmi a zapálil tiež niekoľko motocyklov. Do incidentu musela zasiahnuť polícia, ale podľa včerajších správ nebol nikto ranený. Vláda minulý mesiac zrušila desať rokov platný zákaz prevádzky ríkš v Djakarte a vyzvala ich majiteľov na obnovenie remesla. V uliciach sa ich znovu objavili tisícky, ale vláda v reakcii na rozhorčenú verejnosť vzala povolenie späť a zákaz obnovila. Vodiči si sťažujú, že rikše majú na svedomí veľa dopravných nehôd a sťažujú prevádzku v preplnených uliciach. (ČTK)