takýchto energetických kolosov ako je Lukoil, SIDANKO, JUKOS či SIBNEFŤ sa vláda podriaďuje tlaku medzinárodných finančných organizácií a uskutočňuje antinárodnú politiku. Ropní magnáti tvrdia, že ekonomický program vlády, založený na zmene daňového systému, bude mať závažné sociálne následky, ktoré môžu v budúcich troch mesiacoch vyústiť do dramatického výbuchu. Ruská vláda sa však k týmto krokom zaviazala a radikálne zmeny boli podmienkou udelenia kreditu Medzinárodným menovým fondom vo výške 22,6 miliardy dolárov.
„Veľký biznis nemá právo rozhodovať o tom, aký politický režim je pre našu krajinu najvhodnejší,“ zareagoval na list ropných spoločností osobitný splnomocnenec pre rokovanie s medzinárodnými finančnými organizáciami Anatolij Čubajs, ktorý má veľkú zásluhu na tom, že Moskva pôžičku dostala.
Veľké firmy však argumentujú tým, že situácia je už aj tak dosť zložitá vďaka znižovaniu svetových cien za ropu. Antikrízový program vlády prinesie až dvanásťpercentné zvýšenie daní, ktoré už v súčasnosti nie je mnoho podnikov schopných odvádzať vzhľadom na lavínu platobných neschopností. Ako tvrdia šéfovia ropných spoločností, ruské podniky definitívne prestanú byť schopné konkurovať predovšetkým americkým firmám, ktoré už dnes majú napríklad v oblasti Kaspického mora výsadné postavenie. Rusko tak môže stratiť všetky pozície v potenciálnych ropných veľmociach, ako sú Azerbajdžan a Kazachstan. Premiéra Kirijenka obvinili z toho, že sa snaží dosiahnuť výnimočné právomoci. Kirijenko totiž požiadal parlament, aby mu prenechal právo samostatne, bez účasti poslancov zvýšiť nové dane o ďalších 10 percent. „Kirijenko sa chce stať miniprezidentom,“ napísal v stredu denník Nezavisimaja gazeta a zhodnotil snahu premiéra uskutočňovať bez Štátnej dumy radikálne kroky ako nebezpečnú.
Odpoveď premiéra na tieto obvinenia komunistickej dume bola druhou senzáciou dňa. Premiér vymenoval nového ministra obchodu a priemyslu Jurija Masľuka, člena komunistickej parlamentnej frakcie a zúrivého kritika súčasného režimu i antikrízového programu vlády. Podľa pozorovateľov sa Kirijenko snaží paralyzovať dumu a dosiahnuť výnimočné právomoci pri uskutočňovaní nepopulárnych ekonomických opatrení.