V roku 1990 prijala EÚ direktívu o kompletizovaných cestách, dovolenkách a zájazdoch. Jej účelom bolo zjednotiť minimálne požiadavky na reguláciu vzťahu cestovných kancelárií a touroperátorov a ich klientov. Direktíva podrobne vymedzila práva a povinnosti oboch strán pri nákupe produktov CK. Od roku 1993, keď direktíva začala platiť, vyskytli sa viaceré názory na jej interpretáciu. Preto v roku 1996 podala EÚ výklad niektorých sporných bodov. V zásade platí, že každý členský štát si musí zapracovať do svojich zákonov ochranu spotrebiteľa v súvislosti s podnikaním cestovných kancelárií tak, aby klient v prípade insolventnosti CK neprišiel o svoje peniaze, prípadne mohol sa vrátiť z dovolenky do vlasti.
NEMECKO
Nemecko (a napríklad aj Grécko) patrí k tým štátom spoločenstva, ktoré sa so zlaďovaním svojej legislatívy s direktívou EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľov vo vzťahu k CK nijako neponáhľali. Sú známe exemplárne prípady, keď nemeckí spotrebitelia poškodení bankrotom touroperátora využili oneskorené zavádzanie direktívy EÚ do nemeckej legislatívy a pohnali svoju sťažnosť až pred Súdny dvor EÚ v Štrasburgu. Súdny spor so štátom spotrebitelia vyhrali a štát im musel zaplatiť odškodnenie. Jeden z článkov direktívy totiž hovorí o tom, že spotrebiteľ má garantovanú vopred zaplatenú (zálohovanú) cenu zájazdu ako aj repatriáciu. Treba si pritom uvedomiť, že smernice a direktívy EÚ majú prednosť pred národným právom.
RAKÚSKO
V Rakúsku musia tie cestovné kancelárie, ktoré zájazdy nielen predávajú, ale aj usporadúvajú - či už vo forme charterových letov, autobusových zájazdov alebo zájazdov pre jednotlivcov, ktoré trvajú viac ako 24 hodín a obsahujú aspoň dve služby - predložiť ministerstvu hospodárstva jednak svoje poistenie a jednak predpokladaný obrat a program. Až po splnení týchto podmienok môžu dostať povolenie na činnosť touroperátora. Týmto spôsobom sa znemožňuje pôsobenie tzv. čiernych touroperátorov a predajcovi a spotrebiteľovi to poskytuje väčšiu istotu.
ČESKO
Česká vláda sa už niekoľkokrát zaoberala návrhom zákona, ktorý bude dávať českým turistom v zahraničí istotu návratu z dovolenky spolu s krytím nákladov spojených s prípadným čakaním na návrat. Zákon rozdiskutovaný už od minulej sezóny - po tom, ako po lavíne krachov českých CK zostali v zahraničí tisíce českých turistov bez pomoci - však zrejme nezačne platiť skôr ako v budúcom roku. Jeho príprava sa totiž neplánovane predĺžila. Návrh zákona o poskytovaní služieb cestovného ruchu stanovuje pre cestovné kancelárie povinné poistenie do výšky 80 až 100 percent zálohy, zaplatenej klientom za akýkoľvek súbor služieb, vrátane dopravy späť. Cestovná kancelária tak ponesie náklady za organizáciu návratu klientov do ČR a tiež všetkých nákladov s tým spojených, vrátane ubytovania a stravovania v čase, keď turisti musia nedobrovoľne zotrvávať na mieste v cudzine.
SLOVENSKO
Na Slovensku by mal vyriešiť ochranu spotrebiteľa v oblasti cestovných kancelárií chystaný zákon o cestovnom ruchu. Zvažujú sa viaceré alternatívy, ktoré však narážajú napríklad na postoj poisťovní, obávajúcich sa, že riziko bankrotov cestovných kancelárií sa prenesie na ne. Je otázne, či bude zákon prijatý v takom čase, aby mohol platiť už v budúcom roku. (ČTK, ru)