Politické strany, hnutia a koalície, ktoré chcú kandidovať v jesenných parlamentných voľbách, museli dovčera do 24.00 h predložiť zapisovateľovi Ústrednej volebnej komisie svoje kandidačné listiny. Kandidačná listina musí obsahovať názov politickej strany, presné údaje o jednotlivých kandidátoch, údaj, či sú členmi politickej strany, a ich poradie. Ak je na kandidátke nezávislý kandidát, musí byť pripojené jeho čestné vyhlásenie, že nie je členom strany. Strana môže na listine uviesť najviac 150 kandidátov. Strana musí ku kandidátke pripojiť vyhlásenie, že má najmenej 10 000 individuálnych členov. Ak túto podmienku nemôže splniť, musí priložiť petíciu občanov, ktorou doplní chýbajúci počet. Tieto podmienky nemusí splniť politický subjekt, ktorý bol po posledných voľbách zastúpený v parlamente.
ISUZU NA SLOVENSKO?
Konzorcium slovenských firiem GPA, vytvorené na podporu automobilového priemyslu, a japonská automobilka Isuzu minulý týždeň údajne úspešne ukončili predbežné rokovanie o možnostiach výstavby montážneho závodu na východe SR. Konečnú zmluvu by mal ešte do volieb podpísať minister hospodárstva M. Cagala. Oficiálne zdroje informáciu nepotvrdili, ani nevyvrátili. Automobilka Isuzu má podľa zdroja, ktorý nechce byť menovaný, v Košiciach-Bočiari postaviť závod na výrobu úžitkových alebo terénnych áut. Konzorcium firiem GPA tvoria VSŽ Košice, VÚB, Matador Púchov, DMD Holding a Závod SNP v Žiari nad Hronom. Japonská investičná spoločnosť Nomura vraj za sprostredkovanie podľa zdroja získala milión USD.
POĽNOHOSPODÁRI KRITIZUJÚ
Postup žatvy a súčasný stav obilného trhu je kritický a jednoznačne znevýhodňuje prvovýrobcu. Podľa Jozefa Marenčina, predsedu Krajskej rady Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Trnavského kraja, ktorý je najväčším pestovateľom potravinárskej pšenice na Slovensku, „minimálna cena potravinárskej pšenice z úrody roku 1998, t. j. 4200 Sk za tonu, vyhlásená štátom sa nedodržuje. Naši obchodní partneri v jednotlivých okresoch ponúkajú ceny na úrovni 3300 až 4200 Sk za tonu, čo je voči poľnohospodárom veľmi neseriózne“. Podľa Marenčina dochádza k zníženiu reálneho príjmu za dodanie pšenice na úroveň okolo 2800 Sk za tonu. Aj platobné podmienky, 1 až 3 mesiace, sú neprijateľné. Poľnohospodári v otvorenom liste žiadajú ministra P. Baca, aby zabránil dovozu dotovanej potravinárskej pšenice z Maďarska a aby vstupom do rokovania s Národnou bankou Slovenska, komerčnými bankami a rozhodujúcimi odberateľmi usmernil trh v prospech spotrebiteľa. (SITA, ČTK, gs)