MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra EPICENTRUM) - Pred súdom v pondelok v Rusku stáli prví organizátori štrajkov a blokád Transsibírskej magistrály. Vláda sa vyhráža prísnymi trestami. Na viac ako 58 miliónov rubľov odhaduje straty dopravcov počas poslednej vlny blokád magistrály ministerstvo pre výnimočné situácie. Samotní železničiari tvrdia, že baníci sediaci na koľajniciach ich pripravili najmenej o 140 miliónov rubľov. Štrajkujúci v Kemerovskej oblasti, ku ktorým počas víkendu prišiel vicepremiér ruskej vlády Oleg Sysujev, začali v pondelok na niektorých miestach prepúšťať vlaky. Vyhrážajú sa, že ak nedostanú v najbližšom čase výplatu za posledných niekoľko mesiacov, „vojnu na koľajniciach“ okamžite obnovia. Prvý súdny proces sa konal v meste Osiniki v Kemerovskej oblasti. Dvaja hlavní organizátori blokády železnice, odborárski vodcovia Jevgenij Sizincev a Vasilij Koval, boli síce uznaní vinnými, ale požiadavka prokurátora na pokutu vo výške troch mesačných platov neprešla. Samotní sudcovia uznali, že chcieť pokutu od ľudí, ktorým je štát dlžný mzdu za viac ako tri mesiace, by bolo absurdné. Obaja iniciátori protestných akcií boli len napomenutí. Zo súdnej siene sa odobrali priamo na míting, kde z tribúny volali po odstúpení prezidenta Borisa Jeľcina z funkcie. Vzápätí bola obnovená blokáda železnice Novokuzneck - Taštagol, tentoraz už predovšetkým ako reakcia na rozhodnutie súdu.
Banícke odbory upozorňujú na to, že podobné súdne procesy môžu ešte viac vyprovokovať už aj tak značne rozvášnených baníkov a vyvolať ďalšiu vlnu protestných akcií s nepredvídateľnými následkami. Aman Tulejev, gubernátor Kemerovskej oblasti, kde väčšina štrajkov prebieha, sa ostro postavil proti pokusom trestať baníkov požadujúcich mzdu za vykonanú prácu. Podľa neho by si za mreže musela spolu sadnúť aj vláda, ktorá je hlavným dlžníkom.
V pondelok zavčas rána 150 baníkov v obci Bošňakovo na Sachaline nečakane vtrhlo do kancelárie riaditeľa šachty a zajalo ho spolu s hlavným účtovníkom. K tradičným problémom s dlhodobým nevyplácaním miezd sa pridávajú rýchlo sa šíriace správy o uzavretí viacerých šácht. Baníci žiadali, aby im vydali všetky peniaze z pokladnice. Súdu sa nezľakli ani baníci zo severskej Vorkuty, ktorí oznámili, že ak nedostanú svoje peniaze, začiatkom augusta prerušia všetky cestné a železničné spojenia s Moskvou. K čisto ekonomickým požiadavkám pridali aj politické - odstúpenie vlády a prezidenta.