Začiatkom minulého týždňa sa ČNB rozhodla na devízovom trhu intervenovať proti českej korune s cieľom udržať jej kurz, aby sa zabránilo jej spevňovaniu, ktoré sa prejavilo tým, že sa obchodovala za 17,58 Kč za DEM. V porovnaní s kurzom prevládajúcim na jar to predstavuje spevnenie asi o 1 korunu. ČNB pri svojich intervenciách kupovala na medzibankovom devízovom trhu devízy a zo svojich rezerv uvolňovala koruny, čím sa jej podarilo udržať kurz blízko úrovne 17,75 Kč za DEM. Intervenciu proti korune ČNB prvýkrát uskutočnila koncom marca. Ide o priame intervencie a nie je známe či ČNB neuskutočnila aj nepriame intervencie. Tie robia veľké komerčné banky podľa diskrétnych pokynov ČNB.
Intervencia v neprospech koruny sleduje dva cieľe: prvý makroekonomický - udržanie pomerne priaznivej bilancie zahraničného obchodu českého priemyslu, a druhý bezpečnostný spočíva v ochrane koruny pred možným prudkým pádom v dôsledku špekulačného tlaku finančných investorov. Odborníci tvrdia, že tak ako intervencie v prospech koruny tak aj v jej neprospech nemôžu dlhodobo odolávať trhovým silám. Známy je neúspech intervencií ČNB v prospech koruny, pri ktorom centrálna banka uvoľnila takmer 1 mld USD zo svojich rezerv, a potom musela fakticky devalvovať korunu. Urobila to však elegantne, zrušila fluktuačné pásmo a nevyhlásila žiadnu záväznú úroveň kurzu. Takýto kurzový režim platí dodnes. Pri intervenciách ČNB v neprospech koruny sa ČNB stavia voči mocným londýnskym bankovým domom, za ktorými sú miliardy dolárov. Títo investori sú ochotní riskovať prílev dolárov do českého menového systému, aby po konverzii dolárov na korunu dosiahli vysoký úrokový výnos. Najväčším súčasným problémom českej ekonomiky sú vysoké úrokové miery, na medzibankovom trhu stále dosahujú 15 %. Podnikateľom banky poskytujú úvery s úrokom vyše 20 %. ČNB minulý týždeň znížila úrokové sadzby pre repooperácie o pol percenta. Dala tak signál pre znižovanie úrokov a azda obmedzí investovanie zahraničných špekulantov do koruny.
Pre českých politikov aj širokú verejnosť kurz koruny už dávnejšie prestal byť politickou témou. Kurz domácej meny voči svetovým menám obyvateľ štátu bezprostredne pociťuje na dovolenke v zahraničí. Počet zahraničných dovolenkových ciest českých obyvateľov v porovnaní s rokom 1996 poklesol, nie však v dôsledku poklesu koruny, ale v dôsledku vzrastu životných nákladov spôsobených najmä ohlásenými cenovými dereguláciami (elektrina, plyn, nájomné). Na kurz koruny v ČR verbálne útočí iba priemyselná lobby, verejne žiada oslabenie kurzu českej koruny až na 20 Kč za DEM. Mnohí priemyselníci tvrdia, že ich exportná výkonnosť by sa poklesom kurzu zvýšila. Dokonca používajú argument, že oslabením koruny by sa zdražil dovoz, čím by sa česká výroba na domácom trhu ľahšie presadila voči zahraničnej konkurencii. Treba vedieť, že doterajšie pravicové kabinety voči importu nezavádzali žiadne ochranárske opatrenia, chceli, aby českí výrobcovia boli vystavení konkurencii. Naproti tomu ČSSD, ktorá pravdepodobne zostaví novú vládu, sľubovala okrem tzv. netarifných opatrení aj zavedenie dovoznej prirážky. Je však pravdepodobné, že ani ľavicová ČSSD nebude mať snahu hovoriť do menovej politiky ČNB.
JURAJ ĎURČENKA