Podľa oficiálneho oznamu spoločnosti sú dôvodmi zvýšenia základného imania zvýšenie kapitálu spoločnosti, zabezpečenie finančných prostriedkov na podnikateľské aktivity spoločnosti a upevnenie jej postavenia na trhu.
Základné imanie SP by sa malo zvýšiť emisiou 375 tis. akcií na doručiteľa v nominálnej hodnote 1000 Sk. Upisovanie sa uskutoční v troch kolách, pričom v prípade súhlasu MVZ je pravdepodobné jeho ukončenie ešte do konca augusta. Predstavenstvo je povinné zverejniť výzvu na upisovanie akcií do 3 dní od MVZ, teda do pondelka 27. júla. Prvé kolo sa musí uskutočniť do 10 dní od zverejnenia výzvy, teda do štvrtka 6. augusta. Ďalšie kolo sa musí uskutočniť do desať dní, najneskôr do nedele 16. augusta, a posledné, tretie kolo sa musí uskutočniť tiež do desať dní od druhého, čo je do stredy 26. augusta.
V prvom kole upisovania akcií sa ho budú môcť zúčastniť iba doterajší akcionári, a to v pomere, v akom sa podieľajú na doterajšom základnom imaní spoločnosti. Upisovanie sa uskutoční v dvoch za sebou nasledujúcich kalendárnych dňoch. V druhom kole môžu nové akcie upisovať iba akcionári, ktorí sa zúčastnili prvého kola, a to v takom pomere, v akom sa zúčastnili prvého kola. Znamená to napríklad, že ak sa prvého kola zúčastní iba jeden upisovateľ, v druhom kole má možnosť upísať celý zvyšok emisie. Aj druhé kolo bude dvojdňové. V prípade, že ešte zostanú neupísané akcie, idú do tretieho kola, ktoré je prístupné pre všetky právnické osoby. Aj toto kolo sa bude konať v dvoch za sebou nasledujúcich dňoch. Poverenie na zvolanie tohto mimoriadneho valného zhromaždenia dalo v stredu predstavenstvu mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti. To malo pôvodne rozhodnúť o zvýšení základného imania o 1 mld Sk, tento krok však zablokoval majoritný akcionár - FNM. Ten v súčasnosti kontroluje približne 50,5 % akcií. Oba návrhy na zvýšenie základného imania dávali VSŽ Holding, ktoré kontrolujú asi 20 % akcií. Zvýšenie základného imania Slovenskej poisťovne sa často dávalo do súvisu so snahou VSŽ Holdingu o ovládnutie tohto subjektu. Podľa nových podmienok zvýšenia základného imania však priamy podiel VSŽ v SP nemôže presiahnuť podiel FNM. Aj v prípade, že by VSŽ upísali celý objem emisie a FNM by sa upisovania vôbec nezúčastnil, VSŽ Holding by boli schopné zvýšiť svoj podiel maximálne na 36 %. Podel FNM by však v tomto prípade klesol iba na 40 %. Ako však upozornil denník Pravda, 8,3 % akcií SP drží spoločnosť Telemar, ktorá ich kúpila od ARDS - obchodníka s cennými papiermi blízkeho VSŽ. V prípade, že by Telemar a VSŽ Holding konali v zhode, mohli by pri navyšovaní základného imania zvýšiť svoj podiel až na 42,7 %, čím by prehlasovali FNM.
Nie bezvýznamným akcionárom je však aj spoločnosť Vinlan kontrolujúca 8,5 % akcií. Tie kúpila od spoločnosti VÚB Invest Holding. V dobe predaja tohto balíka bol generálnym riaditeľom VÚB Invest Holdingu súčasný prezident Slovenskej poisťovne Karol Melocík. Ten je verejne známy svojimi dobrými vzťahmi so súčasným riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanom Lexom. Pracoval s ním už v čase, keď bol Lexa vedúcim Úradu vlády SR, potom spolu s ním prešiel do SIS, kde pôsobil ako riaditeľ Kancelárie SIS. Ekonomický expert SDK Ivan Mikloš interpretoval vývoj akcionárskych vzťahov v poisťovni ako súboj dvoch majetkových skupín - Rezešových (VSŽ) a Lexovej (SIS). Spoločnosť SP vznikla 1. novembra 1991 transformáciou štátneho podniku Slovenská štátna poisťovňa na akciovú spoločnosť SP. Za minulý rok dosiahla čistý zisk 307,493 mil. Sk, z čoho sa 150 mil. Sk použilo na výplatu dividend (100 Sk na akciu). Medziročne zisk poklesol o takmer 32 mil. Sk. Bilančná suma poisťovne dosiahla vlani výšku 30,9 mld Sk, technické rezervy predstavovali 24,9 mld Sk. Je najväčšou komerčnou univerzálnou poisťovňou v SR, jej podiel na slovenskom poisťovacom trhu predstavoval ku koncu minulého roka 62,7 %.
V súčasnosti je najväčším akcionárom Slovenskej poisťovne FNM SR, ktorý kontroluje 50,55 % akcií. VSŽ Holding kontroluje zhruba 20 %, pričom celkovo vlastnia podniky 37,48 %, banky 7,85 % a individuálni vlastníci 4,12 % akcií. Podľa niektorých politikov a ekonómov by mohlo navyšovanie základného imania umožniť privatizáciu SP, hoci podľa zákona o strategických podnikoch sa nemôže do roku 2003 privatizovať. Tieto obavy pramenia z informácií o nesolventnosti FNM, ktorú potvrdila aj nedávna pôžička FNM od Slovenskej poisťovne. Za sumu 1 mld Sk pri nej fond založil akcie 16 % akcií VÚB, 39 % Reštitučného investičného fondu, 31 % Slovenskej plavby a prístavov a 97 % Interhotelu Tatry. Peniaze použil na splátku zmenkového úveru a nový úver si zatiaľ nezobral.