BRATISLAVA (SITA) - Vo viacerých analýzach bankových inštitúcií a zahraničných analytických spoločností sa v poslednom období objavili úvahy o možnej devalvácii slovenskej meny v období po septembrových voľbách. Takéto úvahy však odmietli predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) i slovenskej vlády.
Centrálna banka viackrát prezentovala v prípade výraznejších výkyvov v kurze slovenskej meny pripravenosť na jej udržanie prostredníctvom devízových intervencií. Podľa jej menového programu je cieľom pre tento rok udržanie kurzu a stability meny. Ako však koncom júna uviedol vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku NBS Karol Mrva, deficit verejných financií, zahraničného obchodu či výšku dlhovej služby možno dlhodobo len ťažko udržať a budú musieť nastúpiť systémové zmeny.
Podľa analytikov Tatra banky Slovensko doteraz stratilo od januára 1995, keď saldo obchodnej bilancie oscilovalo okolo nuly, približne 14 % svojej cenovej konkurencieschopnosti. Kvalita slovenských produktov sa pritom v tomto období dramaticky nezvýšila a mohla by zodpovedať približne 4-percentnému cenovému rastu. Devalvácia vo výške 10 % by tak mohla priniesť vyrovnanosť v bilancii zahraničného obchodu. Tatra banka však neočakáva, že k devalvácii dôjde do volieb koncom septembra. Pravdepodobnosť 10-percentnej devalvácie však po septembri vzrastá (aj keď nie je istá), pričom by ju mohla ovplyvniť z dlhodobejšieho hľadiska konzervatívna finančná politika.
Banka ING Barings však vo svojej júlovej analýze Slovak Research neočakáva výraznejšie zmeny vo výmennom kurze koruny po jesenných voľbách. "Súčasná politika NBS žiadne podstatnejšie špekulácie zahraničia voči korune neumožňuje. Nižšie úrokové miery však pravdepodobne posunú slovenskú menu bližšie k hornej hranici fluktuačného pásma v jeho devalvačnej časti (7 %). V takom prípade bude NBS pravdepodobne nútená intervenovať," povedal analytik tejto banky Martin Barto. Podľa analýzy prinesú však zrejme v poslednom štvrťroku 1998 nižšie úrokové miery, politická nestabilita a nepriaznivý vývoj deficitu bežného účtu platobnej bilancie zvýšenú volatilitu slovenskej meny.
So zvýšenými pohybmi kurzu koruny počítajú vo svojich úvahách experti Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIW), podľa ktorých Slovensko čaká koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku devalvácia vo výške 15 %. Obavy z možnej devalvácie vyjadrili vo svojich hodnoteniach i viaceré ratingové agentúry. Renomovaná Moody?s Investors Service koncom marca, keď oznámila zníženie ratingu SR zo stupňa Baa3 na stupeň Ba1 uviedla, že stav slovenskej ekonomiky a rastúca zahraničná zadlženosť zvyšujú pravdepodobnosť, že domáca mena podľahne externým šokom alebo výkyvom v postojoch verejnosti voči mene. "Moody?s verí, že v roku 1998 bude v SR rásť tlak na devalváciu, ktorá by zvýšila zadlženie, ako aj obsluhu dlhovej služby a mohla by viesť k problémom pri splácaní úverov poskytnutých súkromnému sektoru," skonštatovala agentúra Moody‘s.
"Niet dôvodu hovoriť o devalvácii slovenskej koruny. Menový plán NBS prijatý pre tento rok naďalej platí. Devalvácia by nebola účinným nástrojom ochrany domáceho trhu," zdôraznil v polovici júna predseda vlády SR Vladimír Mečiar na aktíve Výsledky slovenského priemyslu a jeho perspektíva na prelome 3. tisícročia. Podľa premiéra bude síce stabilita koruny v tomto roku zachovaná, v období augusta a septembra sa však predpokladá útok na slovenskú menu. Saldo obchodnej bilancie sa podľa premiéra musí riešiť nástrojmi podpory vývozu.
Práve politické dôvody sú podľa analýzy CA Quarterly-Prognose rakúskej banky Creditanstalt CA dôvodom, prečo sa potrebná devalvácia odďaľuje zrejme až do parlamentných volieb v septembri. "Čoraz viac sa ukazuje, že rast založený na domácom (verejnom) dopyte nie je únosný. K vysokému deficitu bežného účtu platobnej bilancie, aj keď v porovnaní s rokom 1996 mierne klesol, sa pridáva rastúci rozpočtový deficit ," konštatuje analýza rakúskej banky.
Za úspech politiky centrálnej banky označuje štvrťročná analýza tejto banky Central European Quarterly fakt, že sa darí udržiavať stabilitu výmenného kurzu a nízku mieru inflácie.