ch svätých), sa narodil na jednej madridskej súkromnej klinike o 2.40 SELČ. Mamička aj jej prvé dieťa sú v poriadku. Dieťa vážilo 3,690 kilogramu a meralo 62 centimetrov. Krst sa uskutoční koncom leta v kaplnke kráľovského paláca Zarzuela pri Madride, kde sídli kráľovská rodina. Malý dedič dostal prvé z mien na počesť kráľa Filipa II., ktorý poslal mocné španielske loďstvo na osudovú výpravu proti Anglicku. V tomto roku si Španieli pripomínajú 400. výročie jeho smrti. Druhé meno, Juan, odvodzujú od jeho kráľovského starého otca a od prastarého otca, nebohého Dona Juana de Bourbon. Froilan je patrónom mesta Lugo, ktorého čestné tituly nosia Elena s manželom, a meno "Todos los Santos" (všetci svätí) je tradíciou v španielskej kráľovskej rodine.
Infantka Elena, ktorá oslávi 20. decembra svoje 36. narodeniny, je od marca 1995 vydatá za známeho športovca a ekonóma Jaimeho de Marichalara. Malý Felipe Juan Froilan obsadil tretiu priečku v nástupníckom rebríčku španielskych Bourbonovcov, teda za princom Felipom, mladším bratom svojej matky, ktorý je v súčasnosti oficiálnym následníkom trónu, a za svojou matkou, ktorá je v nástupníckom poradí druhá.
Svoju tetu Cristinu, mladšiu sestru svojej matky, odsunul Felipe Juan Froilan svojím narodením na štvrté miesto. Strýko novorodeniatka, korunný princ Felipe Bourbonský, ktorý má titul knieža asturské, je vo svojich 30 rokoch stále slobodný, čo zatiaľ dáva pomerne reálne šance Felipemu Juanovi Froilanovi, že raz skutočne zasadne na trón. Pokiaľ by však infant Felipe mal legálne deti, tie by odsunuli v poradí aj Felipeho Juana Froilana, aj jeho matku. Felipe Juan Froilan začal 11. generáciu španielskych Bourbonovcov, ktorí v krajine vládnu od roku 1700. Za toto obdobie boli ale dva razy odstavení republikánskym režimom, po prvý raz v 70. rokoch minulého storočia a po druhý raz v roku 1931. Druhá republika podľahla v roku 1939 fašistickému režimu generála Franca, ktorý sa vyhlásil za "šéfa štátu" bez upresnenia, či je tento štát republikou alebo kráľovstvom. Až v roku 1947 si Franco pripojil titul "regent kráľovstva", žiadneho kráľa však ani formálne neinštaloval. Až po Francovej smrti bol v roku 1973 nastolený súčasný kráľ Juan Carlos, ktorý podporoval demokratické reformy a dodnes je v Španielsku veľmi populárny. Monarchia tu patrí k najpopulárnejším inštitúciám a kráľovská rodina sa považuje za skromnú a zväčša nepoznačenú škandálmi. Za zmienku stojí, že aj princezná Elena, aj jej sestra Cristina si vzali mužov bez urodzeného pôvodu. Elena navyše splnila želanie svojho otca, aby ho neurobila deduškom pred 60. narodeninami. Tie Juan Carlos oslávil v januári tohto roku.