ntovi susedného Mozambiku, priniesli po tieto dni niektoré johanesburské denníky. Hovorca prezidenta Parks Mankahlama však tieto správy poprel a označil ich za "klebety", ktoré sa už istý čas šíria po krajine. Mandela dal už viackrát najavo svoj úmysel oženiť sa a pri viacerých príležitostiach neváhal Grace predstaviť ako prvú dámu Juhoafrickej republiky.
Mandela sa zároveň už dávnejšie vyslovil, že začiatkom budúceho roka natrvalo odíde z aktívnej politiky. Po 27 rokoch, strávených vo väzeniach bývalého rasistického režimu, sa jeden zo zakladajúcich členov Afrického národného kongresu (ANC) stal doslova symbolom meniacej sa tváre Afriky. Na slobodu sa dostal v roku 1990 a spolu s posledným bielym prezidentom Frederikom de Klerkom sa im podarilo uskutočniť relatívne pokojný prechod krajiny od apartheidu k rasovej rovnosti a demokracii. V prvých demokratických voľbách získal Mandelov ANC takmer 63-percentnú podporu voličov a 10. mája 1994 zložil bývalý väzeň apartheidu prezidentskú prísahu.
Mandela bol dva razy ženatý. S druhou manželkou Winnie, ktorá sa najviac zaslúžila o jeho imidž bojovníka za ľudské práva a konečné prepustenie, sa paradoxne rozišiel v roku 1992 (a v roku 1996 aj rozviedol) po tom, čo bola obvinená z krutých vrážd a násilia na tých, ktorí v minulosti "zradili spravodlivú vec ANC". Mandela v súčasnosti vedie nezávislú medzinárodnú politiku, ktorou sa snaží posilniť pozície svojej krajiny v rámci Afriky, ale aj celého afrického kontinentu v rámci celosvetovej politiky a obchodu.