ťou zrejme spôsobila, že počas "mierneho" panovania sa v krajine prelialo veľa krvi. V marci 1917 abdikoval. Neskoršie bol izolovaný v domácom väzení v Carskom Sele, potom v sibírskom Toboľsku a nakoniec v "Dome osobitného určenia" v Jekaterinburgu, kde žil s rodinou až do osudného roku 1918. S manželkou Alexandrou, pôvodom Nemkou, mali štyri dcéry - Máriu, Tatianu, Oľgu a Anastáziu, a vytúženého najmladšieho syna Alexeja, ktorý trpel hemofíliou.
Sankt Peterburg či Petrohrad, bývalé cárske hlavné mesto, zvíťazil v urputnom "súboji" s dnešnou metropolou Moskvou a uralským Jekaterinburgom o to, kde budú pozostatky Romanovovcov pochované. Po prvý raz sa o pietnom uložení telesných pozostatkov Mikuláša II. a jeho rodiny hovorilo už pred piatimi rokmi, potom bol termín odložený na jeseň 1994 alebo jar 1995. Aj tieto správy sa však ukázali ako predčasné, rovnako ako nasledujúci dátum 25. februára 1996. Minulý rok v októbri označil ruský denník Kommersant daily za dátum uloženia pozostatkov 1.marec 1997. Posledné slovo padlo až koncom februára na mimoriadnom stretnutí vládnej komisie poverenej touto otázkou, keď krátko predtým pravosť cárskych pozostatkov definitívne potvrdili moskovskí vedci.
Prvý dôkaz o tom, že kostry nájdené pri Jekaterinburgu patria zavraždeným členom cárskej rodiny, poskytol vedcom pred piatimi rokmi manžel britskej kráľovnej princ Philip. Genetická a molekulárna analýza DNA vtedy dokázala príbuznosť jeho tkaniva s pozostatkami, o ktorých sa doteraz iba predpokladalo, že patrí poslednej ruskej cárovnej - jeho pratete.
Posledný ruský cár Mikuláš II. a jeho rodina boli zavraždení v noci zo 16. na 17. júla 1918 na príkaz V. I. Lenina a vtedajšieho boľševického komisára Jakova Sverdlova (po ňom nieslo v rokoch 1924-1991 mesto názov Sverdlovsk). Príslušníci panovníckeho rodu boli zabití s mimoriadnou brutalitou - po neúspešnej streľbe ich dobili bajometmi. Vrahovia ušetrili len psa 17-ročnej princeznej Anastázie. Telá zohavili v snahe zabrániť neskoršej identifikácii. Pozostatky následníka trónu cároviča Alexeja a štvrtej dcéry Anastázie boli podľa niektorých špekulácií spálené a popol rozprášili v lese, podľa iných sú pochovaní inde ako ostatná rodina. V decembri 1994 rozhodla synoda ruskej právoslávnej cirkvi, že na mieste Ipaťjevovho domu v Jekaterinburgu, kde dodnes mladomanželia kladú po sobáši svadobnú kyticu, postavia pravoslávny chrám
Autor: bj