Zastrelili ich v pivnici domu kupca Ipaťjeva uprostred noci. Telá potom hodili do jamy s vodou. O dva dni ich vyvliekli, poliali kyselinou a tajne zahrabali v lese. O 60 rokov neskôr boli tri z deviatich lebiek vykopané a potom potichu vrátené späť do neoznačeného spoločného hrobu. Ich objavitelia sa báli odplaty komunistických úradov. Trvalo viac ako desať ďalších rokov, kým boli všetky kosti exhumované. Fragmenty poslali na skúmanie do zahraničia, zvyšok zostal zamknutý v márnici neďaleko miesta vraždy. V piatok nájdu pozostatky cára Mikuláša II., jeho manželky, troch z ich detí a spolu s nimi aj štyroch služobníkov - kuchára, slúžky, komorníka a lekára - konečne pokoj. Skutočne?
POHREB NEDôSTOJNÝ
KRÁĽA?
Namiesto veľkého pohrebu za účasti monarchov z celej Európy, ktorého by sa zúčastnil prezident Jeľcin i patriarcha celej Rusi Alexij II., ceremónia bude zrejme obradom menšieho významu. Príde jeden z menej dôležitých európskych monarchov, Jeľcin účasť odmietol, hoci niektorí pozorovatelia tvrdia, že nevypočítateľný prezident môže pripraviť mnohým prekvapenie. "Náš prezident je známy ako muž nezávislého úsudku a neočakávaných rozhodnutí," povedal Ivan Arciševskij, šéf pracovnej skupiny organizujúcej pohreb. Pre Jeľcina by bola účasť na pohrebe aj akýmsi pokáním, keďže kedysi ako šéf komunistov v Sverdlovskej oblasti splnil nariadenie Kremľa a nechal v roku 1977 zbúrať bývalý dom kupca Ipaťjeva, kde cársku rodinu zastrelili. Patriarcha sa však rozhodol definitívne. "Názory cirkvi a svetskej spoločnosti sa rozdelili a toto rozdelenie má jasne konfrontačný a bolestný charakter," uvádza sa v stanovisku cirkevných predstaviteľov, ktoré vysvetľuje neúčasť Alexija II. na pohrebe. Podľa Arciševského sú v cirkvi stúpenci cára i komunistov (!) a Alexij II. by svojou účasťou nahneval obe skupiny: "Namiesto toho, aby to povedal čestne a otvorene, začal zo seba robiť diplomata a skončilo sa to tým, že cirkev neverí vede. Je to návrat do stredoveku."
KOSTI SÚ VRAJ V BRUSELI
Verzia stúpencov cára z radov pravoslávnej cirkvi, ktorí žijú zväčša v zahraničí, hovorí, že človek verný cárovi zobral zo spáleniska neďaleko jamy s vodou, v ktorej boli dva dni po vražde telá, úlomky kostí a zeme s tkanivom, ktoré sa dnes majú nachádzať v pravoslávnom kostole v Bruseli. Zvyšok vraj zhorel. Mnohí emigranti neveria výsledkom vyšetrovania ruských úradov a tvrdia, že bývalí komunisti, ktorí dnes vládnu v Rusku, chcú získať na štátnom pohrebe "vyrobených" cárskych pozostatkov politický kredit. O vierohodnosť testov DNA, ktoré sa uskutočnili v Británii a USA, sa sporia i ruskí vedci. Objavili sa i antisemitské narážky, vychádzajúce z faktu, že na čelo vládnej komisie, ktorá rozhodovala o osude pozostatkov, sa postavil vicepremiér Boris Nemcov, ktorý má židovský pôvod. "Bez ohľadu na huriavk, ktorý robí vláda a Žid Nemcov, pre pravoslávnych pohreb fakticky nebude," napísali Pravoslávne noviny v Sankt Peterburgu a obvinili štát, že chce vytvoriť schizmu v cirkvi.
NÁSLEDNÍK JE NESPOKOJNÝ
Veľkovojvodkyňa Mária a jej 17-ročný syn Georgij, ktorí sa pokladajú za právoplatných následníkov Mikuláša II., uvádzajú pochybnosti cirkvi ako dôvod pre svoju neúčasť na ceremónii, na ktorú príde asi
50 príbuzných cára zo siedmich krajín. Výročie zavraždenia cárskej rodiny si pripomenú v Jekaterinburgu. Ich hovorca Vadim Lopuchin odmietol dohady niektorých členov rodiny, že bojkotujú ceremóniu preto, lebo nebudú mať na pohrebe čestné miesto...
Autor: bj