konflikte. Zdá sa, že - na rozdiel od vojnovej mapy provincie, kde majú zatiaľ navrch Srbi - vyhrávajú v informačnom boji Albánci. V dizajne albánskych stránok prevažujú tradičné národné farby - červená a čierna. Informácie sú okrem albánčiny aj v angličtine, ale i v srbčine. Správy sú určené predovšetkým ľuďom zo zahraničia. Počas krvavého zásahu srbských policajných síl v Drenici na začiatku júna využil túto cestu kosovskoalbánsky denník Koha Ditore (www.koha.net). Fotografie zmasakrovaných tiel - spočiatku boli publikované bez varovania užívateľovi - sú skutočne šokujúce. Na adrese nájdete informačný servis ARTA, ktorý prináša denne správy o udalostiach v Kosove, ale i v zahraničí, týkajúce sa Kosova. Nájdete tu i blok Kosova on line, ktorý pripravuje denník spolu so srbskou agentúrou Beta (beta-press.com) a ktorý prináša diskusné príspevky a úvahy umiernených osobností z "oboch strán". Stránku sponzoruje švédsky Helsinský výbor, čo možno brať ako záruku istej vyváženosti názorov. Na adrese www.kosova.com nájdete, podobne ako v servise ARTA, drastické fotografie a apely Kosovského informačného centra. Albánska internetová stránka www.albanian.com ponúka prakticky to isté, plus spravodajstvo americkej agentúry AP.
Stránka srbského ministerstva informácií www.mediacentar.org, zriadená špeciálne "na mieru" Kosova, tiež prináša denné správy, pravda, ponecháva si právo na "svoj" výber informácií. Na ponúkaných heslách "analýzy" či "terorizmus a separatizmus" nenájdete nič. Odkážu vás však na príbuzné stránky, napríklad www.kosmet.co.yu, kde graficky dominujú trikolóra a srbský štátny znak. Uvítajú vás výkrikom "Toto je pravda o Kosove!", nájdete tu okrem iného sťažnosti na celý svet, ktorý démonizuje Srbov, ale tiež prosbu o materiálnu pomoc autorovi či autorom stránky, ktorí majú vraj len jeden počítač... Srbské stránky sa oveľa častejšie ako najnovším správam z Kosova venujú historickému významu Kosova pre Srbsko a interpretácii dejín tohto územia.
Belehradskí študenti známi svojimi niekoľkomesačnými protestmi proti Slobodanovi Miloševičovi ku kosovskému konfliktu zachovávajú cudné mlčanie. Na Internete však nájdete názory opozičných srbských predstaviteľov Vuka Draškoviča či Zorana Djindjiča - zhruba v duchu "autonómiu áno, nezávislosť nie", či "teroristov (myslené Kosovská oslobodzovacia armáda) treba zničiť". Pre objektivitu však treba dodať, že zo stránky Srbského mediálneho centra sa dostanete i ku stránkam všetkých srbských médií, pričom medzi nimi nájdete napríklad i "nepriateľský" denník Koha ditore....
Autor: bj