BRATISLAVA (SITA) - Relatívne vysoký rast priemyselnej produkcie sa prejavuje najmä v odvetviach, kde sa prejavuje pozitívny vplyv zahraničných investícií. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal analytik ING Barings Martin Barto. Tento vývoj by sa mal pozitívne prejaviť aj na celkovom vývoji hrubého domáceho produktu, kde očakáva pre tento rok rast o 4,5 %.
Štatistický úrad SR vykázal za máj 1998 rast priemyselnej produkcie v SR o 5,8 %. Za prvých päť mesiacov tohto roka pritom priemyselná produkcia vzrástla medziročne o 4,8 % na 246,4 mld Sk. Podľa oficiálnej správy ŠÚ SR pretrvával výrazný rast najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a výrobe elektrických a optických zariadení.
Podľa slov M. Barta možno v slovenskom priemysle pozorovať priaznivý trend hlavne v určitých "ostrovčekoch zdravého vývoja", pre ktoré je typická predovšetkým prítomnosť zahraničného kapitálu. V týchto odvetviach zároveň rastie produktivita práce, avšak na rozdiel od iných oblastí k tomu dochádza modernizáciou a zvyšovaním efektívnosti vo výrobe. "Vo väčšine odvetví totiž platí, že ak dochádza k zvyšovaniu produktivity práce, tak iba prostredníctvom prepúšťania prebytočných pracovníkov. Výnimkou je napríklad automobilová výroba, výroba televízorov, alebo papierenský priemysel," povedal analytik ING Barings.
Rast HDP bude podľa Barta podporovať aj dopytová stránka. Ide predovšetkým o domácu spotrebu, čo možno sledovať na raste maloobchodného predaja o 11,3 %. Na druhej strane však analytik ING Barings poukázal na určité rozpory pri hľadaní zdroja rastu domácej spotreby. "Nominálne mzdy rastú približne o 9 %, reálne o 2 %. Úspory pritom medziročne rastú až o 17 %. Pri takýchto číslach by sa dalo očakávať, že bude stagnovať predaj, pretože obyvateľstvo sa správa veľmi sporivo. Napriek tomu u nás maloobchodný predaj vykázal rast až o 11,3 %," povedal Barto.
Ďalším faktorom tohtoročného hospodárskeho vývoja SR je relatívne vysoká inflácia. V máji dosiahla na medziročnej báze 7,6 %, čo bolo zapríčinené najmä vysokými cenami nových zemiakov zdražením niektorých druhov potravín po zavedení minimálnej ceny cukru. M. Barto pripomenul, že rast cien potravín je spolu s regulovanými cenami najväčším rizikom inflačného vývoja SR. "Zhruba v auguste môžme očakávať ďalší rast inflácie, ktorý spôsobí predovšetkým avizovaný rast cien múky a nadväzne na to aj chleba a iných pekárenských produktov," povedal M. Barto. ING Barings pritom podľa jeho slov prognózuje, že do konca roka stúpne inflácia v SR na úroveň 8,5 %.