Za prvý polrok sa na Slovensku vyrobilo 12,7 mld kWh elektriny, z tohto množstva takmer 90 % sa vyrobilo v elektrárňach patriacich Slovenským elektrárňam, a.s. Bratislava. Zvyšok sa vyrobil v elektrárňach patriacich trom rozvodným elektroenergetickým podnikom a v elektrárňach niektorých priemyslových podnikov. V porovnaní s prvým polrokom roku 1997 nastal mierny pokles výroby elektriny o 0,4 %. V Jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice sa vyrobilo 42 %, v tepelných elektrárňach patriacich SE 29 % a vo vodných elektrárňach patriacich SE 17 % elektriny vyrobenej na Slovensku. Najväčšie tepelné elektrárne sú v Novákoch a vo Vojanoch. Odštepný závod SE v Trenčíne prevádzkuje 26 vodných elektrární. Najviac je ich na Váhu - 22. Najväčšia vodná elektráreň je v Gabčíkove, tá za prvý polrok vyrobila 0,94 mld kWh elektriny, predstavuje to asi 7 % zo slovenskej výroby elektriny a menej ako polovicu z výroby elektriny vo vodných elektrárňach. Kým vodné elektrárne na Váhu vyrobili o 13 % elektriny viac, ako určoval plán, vodná elektráreň na Gabčíkove vyrobila 84 % plánovaného množstva elektriny, lebo prietok Dunaja je vzhľadom na nízke zásoby snehu v alpskej oblasti menší a v pôvodnom koryte Dunaja sa udržiava viac vody, aby sa splnila medzinárodná dohoda medzi SR a Maďarskom.
Hospodárenie Slovenských elektrární, a.s. (SE) sleduje aj ratingová agentúra Standard & Poor`s, (S&P), ktorá potvrdila hodnotenie BBB mínus s negatívnym výhľadom. SE podlieha hodnoteniu S&P aj preto, lebo emitovala dlhopisy, resp. si brala úvery v zahraničí. Ratingová agentúra považuje za riziko vysoký podiel jadrovej energetiky v SE a problémy pri zvyšovaní cien. V správe S&P sa konštatuje, že ceny elektriny sú regulované. Podiel predaja elektriny priemyslovým podnikom je veľký a niektorí veľkí odberatelia nie sú solventní. V hodnotení S&P sa zdôrazňuje, že rast cien elektriny, za ktorú predáva SE elektrinu rozvodným podnikom, závisí od ochoty vlády schváliť zvýšenie cien elektriny pre konečných spotrebiteľov. Ceny elektriny by sa podľa štúdie S&P mali výrazne zvýšiť po voľbách bez ohľadu na ich výsledky.
Od včera funguje v riadnej prevádzke paroplynová elektráreň, ktorej investorom je spoločnosť PPC, a.s. Bratislava. Je to dcérska spoločnosť Západoslovenských energetických závodov, š.p. Bratislava, ktorá tu má podiel 66 %, zvyšok kapitálu vložili Slovenský plynárenský priemysel, š. p. a Slovenské elektrárne, a.s. Základné imanie PPC je 600 mil. Sk. Táto elektráreň mala byť dokončená koncom minulého roka, predstavuje ekologicky čistý zdroj elektriny, ak sa neuvažuje produkcia oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne prehrievanie biosféry (skleníkový efekt). Spoločnosť PPC si v auguste 1997 zobrala od konzorcia zahraničných bánk pôžičku vo výške 170 mil. DEM na výstavbu paroplynového cyklu. Celkový elektrický výkon tejto elektrárne je 210 MW pozostáva z plynovej turbíny s výkonom 165 MW a z parnej turbíny s výkonom 45 MW.