točnú výkonnosť niektorých subjektov hospodárstva, nedisciplinovanosť pri plnení povinností voči verejným rozpočtom a pri používaní ich prostriedkov. Na schôdzi Národnej rady SR k Odpočtu plnenia Programového vyhlásenia vlády SR to v piatok minulého týždňa povedal minister financií SR Miroslav Maxon.
V uplynulom volebnom období sa podľa M. Maxona podarilo udržať makroekonomickú stabilitu a menovú rovnováhu. Ministerstvo financií (MF) SR však nie je spokojné s účinkami finančno - ekonomických nástrojov v zahraničnom obchode. Riešenie súčasnej nerovnováhy vidí M. Maxon v zefektívnení agregátnej ponuky, ktorá má byť schopná "reagovať na kvalitu nových náročnejších odbytíšť slovenskej produkcie".
Účelové dotácie boli dôležitým zdrojom financovania poľnohospodárstva. Štátne investičné projekty, ktoré ovplyvnili dôchodkový proces najmä v stavebníctve, boli taktiež dôležitým impulzom rozvoja podnikateľskej sféry. Systémovým krokom bolo podľa M. Maxona založenie Exportno - importnej banky, ktorá bude podporovať najmä priemyselné exportné programy. K opatreniam na ozdravenie bankovníctva patrí napr. nezdaňovanie výnosov zo sankčných úrokov.
Prioritou fiškálnej politiky je tvorba nových zdrojov verejných rozpočtov. Rýchlejší rast verejných výdavkov v porovnaní s rastom HDP vytvoril potrebu kvalitatívnych zmien vo výdavkoch. Nižšie plnenie rozpočtových príjmov kompenzovalo MF SR reguláciou výdavkov. Hoci celkový podiel schodku štátneho rozpočtu na HDP klesal (z 3,5 % v roku 1994 na 1,8 % v roku 1997), celkový dlh štátu vzrástol na 135 mld Sk v minulom roku. Náklady na obsluhu štátneho dlhu rástli (splácanie istiny zo 7,2 mld Sk v roku 1994 na 25 mld Sk v roku 1997).
Podiel daňových príjmov na HDP klesol v rokoch 1994 - 1997 z 25,1 % na 22,3%, podiel fiškálneho schodku štátneho rozpočtu z 3,8 % na 1,8 %. Daňové zaťaženie je podľa vlády maximálne a neplánuje sa jeho zvyšovanie. K zníženiu daňových únikov mali viesť opatrenia ako zavedenie registračných pokladníc a ochranné známky na alkohole a tabakových výrobkoch. Poslanecký návrh novely zákona o dani z príjmu, ktorý NR SR schválila v roku 1998, považuje MF SR za "nezapadajúci do koncepcie finančnej a daňovej politiky vlády a zasahujúci do štruktúry dane z príjmu fyzických osôb".