o produktu vzhľadom na vysokú zadlženosť krajiny. Uviedol to expert Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIW) Zdenek Lukas.
Podľa jeho názoru je pravdepodobné, že po septembrových voľbách, v ktorých má šancu zvíťaziť opozícia, sa zavedie úsporný balík na zabrzdenie spotreby. Z. Lukas zároveň uviedol, že na Slovensku očakáva koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku devalváciu vo výške 15 %.
WIIW zverejnil tiež svoju revíziu prognózovaného vývoja vo východnej Európe v rokoch 1998 a 1999. Oproti pôvodným očakávaniam (z februára tohto roku) v prípade Slovenska znížil prognózu rastu HDP v roku 1999 zo 4 na 3 %, prognóza pre tento rok na úrovni 5 % zostala zachovaná. Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien by mala dosiahnuť 7 % v tomto roku a 9 % v roku 1999, pôvodne inštitút očakával infláciu v oboch rokoch vo výške 7 %.
Inštitút tiež podstatne revidoval podiel deficitu bežného účtu na HDP, ktorý by mal v tomto roku predstavovať 9,4 % (pôvodný odhad 6,1 %) a v roku 1999 by mal podiel podľa prognóz dosiahnuť 3,9 % (pôvodne 4,9 %). WIIW očakáva v SR zároveň nárast nezamestnanosti, ktorá by mala ku koncu tohto roku stúpnuť na 13 % a v budúcom roku na 14 %.
Experti WIIW vo svojej štúdii "Transformujúce sa krajiny v prvom kvartáli 1998: Rozširovanie priepasti medzi rýchlo a pomaly sa reformujúcimi krajinami" upozornili na rastúce rozdiely hospodárskej výkonnosti medzi úspešnou "päťkou" (ČR, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko a Slovensko) a ostatnými krajinami východnej Európy. Krajiny ako Bulharsko, Rumunsko, Rusko a Ukrajina v súčasnosti stagnujú, hoci aj v ČR sa v prvom kvartáli objavili známky krízy, keď hospodárstvo pokleslo o 0,9 %. Medzi problémové krajiny regiónu však analytici zaradili predovšetkým Juhosláviu, ktorej deficit bežného účtu je veľmi vysoký, nezamestnanosť dosahuje 26 % a inflácia 50 %.