NEW YORK (SITA, Reuters) - Americký dolár zaznamenal v utorok minulého týždňa voči jenu pokles v dôsledku zosilnených dohadov, že japonská vláda trvale zníži dane z príjmov ešte pred dnešnými parlamentnými voľbami. Obchodníci predávali nemeckú marku voči jenu, libre a doláru, čoho príčinou bol pád na ruských finančných trhoch a obavy z devalvácie rubľa. Dolár prišiel o svoje pondelkové prírastky a z úrovní nad 140 JPY poklesol na 138,65 JPY/USD. Voči marke mierne vzrástol na 1,8135 DEM/USD. Rast jenu výrazne podporili vyhlásenia ministra financií USA Roberta Rubina, že Japonsko by malo uskutočniť trvalé fiškálne opatrenia na podporu ekonomiky.
Americká mena vzrástla v stredu voči jenu napriek nízkej aktivite na trhu. Obchodníci boli sklamaní nedostatkom informácií o stimulačných plánoch japonskej vlády. Rast dolára voči marke podporil skepsu, či medzinárodná finančná pomoc Rusku skutočne zachráni krajinu a jeho menu pred kolapsu. Dolár vykompenzoval v stredu utorkové straty voči jenu vďaka vyjadreniu japonského premiéra Rjútara Hašimota, že zníženie daní bude súčasťou reforiem. K záveru sa dolár pohyboval voči jenu na úrovni 139,42 JPY/USD. Voči marke dolár vzrástol na 1,8195 DEM/USD.
Svetové trhy vo štvrtok zaznamenali pomerne výrazný dopyt po americkej mene, ktorá následne vzrástla voči marke na 12-týždňové maximum. Príčinou sa stali nepodložené správy o vážnej chorobe ruského prezidenta Borisa Jeľcina, ktoré však hovorca vlády dôrazne poprel. Naopak rozhodnutie nemeckej centrálnej banky ponechať úrokové sadzby na súčasných úrovniach malo na trh minimálny vplyv. Dolár sa vyšplhal voči jenu nad úroveň 140 JPY/USD. Viacerí ekonómovia uviedli, že americká mena má šancu vzrásť nad úroveň 146,75 JPY/USD, ktorá je takmer 8-ročným rekordom. Podmienkou je však úspešnosť plánov japonskej vlády očistiť japonský bankový sektor od nedobytných úverov vo výške 77 biliónov jenov. Dolár sa vo štvrtok voči marke zatváral tesne pod úrovňou 1,83 DEM/USD.
Dolár v piatok mierne oslabil voči jenu na úroveň 141,02 JPY/USD, pričom sa investori pripravovali na japonské voľby do Hornej snemovne parlamentu. K pádu americkej meny voči marke na 1,8165 DEM/USD a švajčiarskemu franku na úroveň 1,5380 CHF/USD prispel optimizmus z možného riešenia súčasnej krízy v Rusku. Devízové trhy zaznamenali prudký predaj dolára za marky vzhľadom na rast nádejí z poskytnutia finančnej pomoci medzinárodných inštitúcií Rusku. Voči kanadskému doláru americká mena dosiahla rekordný nárast na 1,4800 CAD/USD po tom, čo Kanada oznámila pokles júnovej zamestnanosti o 35 900 osôb na 14,24 mil. zamestnaných.