BRATISLAVA (SITA) - Medzi Národnou bankou Slovenska (NBS) a Ministerstvom financií SR (MF) pretrvávajú rozpory v názore na spôsob ozdravovania vybraných bánk. Z tohto dôvodu sa presúva termín predloženia projektu ozdravenia úverového portfólia bánk do vlády na koniec septembra. Zároveň sa na prelom rokov 1998 a 1999 odkladá predloženie projektu privatizácie Všeobecnej úverovej banky (VÚB) a Investičnej a rozvojovej banky (IRB).
Ako vyplýva z návrhu na zmenu termínu, ktorý v uplynulý utorok schválila vláda SR, stanoviská NBS a MF SR sa líšia predovšetkým v oblasti priamej účasti štátu na ozdravení úverového portfólia bánk, čo znamená dotáciu zo štátneho rozpočtu. Rozpory sa týkajú hlavne úhrady majetkovej ujmy pre Slovenskú sporiteľňu (SLSP) a IRB, ktorú ministerstvo stále odmieta vyplácať. Ďalšou spornou otázkou je odpustenie dodanenia v IRB z titulu vyššej tvorby rezerv, ako aj "spôsob vykonania niektorých nevyhnutných legislatívnych zmien".
NBS žiada od MF SR aj plnenie záruky štátu za pohľadávku NBS voči Konsolidačnej banke Bratislava, š. p. ú. (KBB). Táto záruka sa týka istiny a úrokov z nedistribučného úveru, ktorý NBS poskytla KBB v roku 1993 vo výške 16,7 mld Sk na krytie pohľadávok z úverov na trvale obracajúce sa zásoby. "Zmluvu o spôsobe a podmienkach realizácie úhrady záväzku š. p. ú., ktorú uzatvára MF SR s KBB, nepovažuje NBS za prvotriednu, neodvolateľnú a bezpodmienečnú záruku štátu," konštatuje sa v dôvodovej správe.
Projekt ozdravenia úverového portfólia vybraných bánk, ktorý sa týka VÚB, SLSP, IRB a KBB, mal byť do vlády predložený ešte v marci 1998. Vláda však tento týždeň rozhodla, že minister financií má túto úlohu splniť až ku koncu septembra tohto roka.
Tento projekt malo pôvodne vypracovať MF SR v spolupráci s Ministerstvom pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM). MF SR si vyžiadalo podklady od VÚB, IRB a MSPNM. "S výnimkou NBS, ktorá oznámila, že privatizačné projekty bánk nedostala, nám uvedené inštitúcie neposkytli žiadne informácie," skonštatovalo Ministerstvo financií SR. MF preto navrhlo rozšíriť spolupracujúce inštitúcie na tomto projekte o NBS, VÚB, IRB a Fond národného majetku SR.
Podmienky privatizácie VÚB a IRB boli v poslednej dobe dosť zmenené. Vládny materiál si všíma iba majetkové vzťahy k 31. marcu 1998, keď mal FNM 50,8 % akcií VÚB a 35,14 % akcií IRB. VÚB zároveň vtedy vlastnila 4,11 % akcií IRB. V júni a v júli sa však v oboch inštitúciách vlastnícky presadila Slovenská poisťovňa (SP), v ktorej má FNM zatiaľ 50,5 % akcií.