premiér, vládnuci za pomoci ľavicových a pravicových extrémistov, ju samozrejme nechce zjednotiť, ale zničiť, konštatuje autor na základe existencie nového slovenského volebného zákona. Mečiar sa domnieva, že opozícia, jednotná iba v otázke nepriateľstva voči nemu, v blížiacich sa voľbách stroskotá, a tak dopômože jeho HZDS k ešte výraznejšej väčšine než doposiaľ. SZ v tejto súvislosti pripomína, že mnohé úskoky prefíkaného taktika boli premyslené veľmi šikovne.
Strana Slovenskej demokratickej koalície sa teraz zomkla s novovytvorenou Stranou maďarskej koalície zastupujúcou maďarskú menšinu, pretože iba tak môžu povedať závažnejšie slovo k plánom premiéra. Mečiar chce z ústavnej, ním cielene vyvolanej, krízy vyjsť ešte silnejší než dnes. Kríza na Slovensku je jedinečnou groteskou v Európe, piate dejstvo ktorej sa práve dnes (komentár vyšiel v deň voľby prezidenta - pozn. red.) hrá v Národnej rade SR v Bratislave. Mečiarovi oddaný rektor banskobystrickej univerzity bude poslušne hrať prezidentského kandidáta - a aj on (tak ako deviati kandidáti v doterajších štyroch kolách) stroskotá na potrebnej trojpätinovej väčšine, usudzuje komentátor. Čitateľom mníchovského denníka ďalej pripomína, že vláda dva razy protiprávne sabotovala referendum o priamej voľbe prezidenta republiky.
V. Mečiar dúfa, že jeho hnutie bude samo alebo s rovnako zmýšľajúcimi v septembri také silné, že by mohlo zmeniť ústavu a najvyšší úrad by tak disponoval kompetenciami prezidentskej demokracie. Potom by ich sám prevzal, a tým by sa legitímne dostal k takmer neobmedzenej moci. Dovtedy sa však každý mesiac bude opakovať zdanlivá voľba prezidenta ako skľučujúca fraška - tak, ako to vyžaduje ústava.
Plán však môže prekaziť nielen zjednotenie opozície, poznamenáva M. Frank v novinách SZ. Aj košický primátor Rudolf Schuster, potenciálne rovnocenný protivník Mečiara, si zlepšuje svoju pozíciu a mohutne sa vzmáha so svojou novou občianskou stranou, podporovaný prozápadne orientovaným exministrom zahraničných vecí Pavlom Hamžíkom. Schuster stelesňuje pragmatizmus novej ekonomickej elity. Hrozí, že premiérovo autokratické správanie zahatá Slovensku cestu do Európskej únie i Severoatlantickej aliancie. Toto samovymknutie sa z Európy by však pre minimálne vzdelanejších Slovákov napriek všetkému národnému zmýšľaniu bolo už priveľa, uzatvára komentátor v mníchovskom denníku SZ.