Trest smrti zrušilo doteraz vo svete 61 štátov - najvyšší trest nemá vo svojich kódexoch žiadny zo štátov Európskej únie, zrušili ho aj mnohé postkomunistické krajiny, v roku 1990 aj Československo. Mnohé ďalšie štáty majú síce trest smrti zavedený, ale zriekli sa jeho výkonu. V USA je trend opačný. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel zaznamenali v minulom roku USA rekordný počet 74 popravených. Bilancia roku 1998 minuloročný rekord zrejme prekoná, pretože do 18. júna už bolo vykonaných 34 trestov smrti a len v posledných dňoch čakali na vykonanie rozsudku - smrť injekciou, ďalší štyria ľudia.
Priaznivci a odporcovia trestu smrti vedú neustále spory o jeho účinku. Podľa priaznivcov má trest smrti odstrašujúci účinok, chráni spoločnosť a poskytuje satisfakciu. Potvrdzuje to aj prieskum amerického týždenníka US World and World Report - až 70 percent Američanov považuje najvyšší trest za "právo na pomstu, ktorá lieči". Niektorí zdôrazňujú aj finančnú stránku. Podľa expertov však otázka výdavkov neobstojí. Výdavky na odsúdeného na smrť prepočítali na približne 3,2 milióna dolárov, na odsúdeného na doživotie oproti tomu na 725 tisíc dolárov.
Odporcovia naopak tvrdia, že odstrašujúci účinok nemožno dokázať. V americkom štáte Texas, ktorý drží prím v počte popráv, je počet vrážd výrazne vyšší ako napríklad v štáte Massachusetts, kde trest smrti zavedený nie je. Podľa odporcov popravy brutalizujú spoločnosť a porušujú základné princípy humanity. Ako najsilnejší argument spomínajú justičné omyly.
Podľa senegalského právneho zástupcu Bacre Waly Ndiaya, ktorý z poverenia OSN minulý rok mapoval situáciu v USA, je zvlášť závažná skutočnosť, že napriek celosvetovému trendu sa v USA počet trestov smrti ešte zvýšil. Podľa neho nájdu kati sotva v niektorej krajine toľko práce. V roku 1996 podpísal prezident Bill Clinton zákon, ktorý rozšíril zoznam trestných činov, za ktoré môže federálny súd vymerať trest smrti, o viac ako 50. Podľa senegalského právnika sa navyše v niektorých členských štátoch USA tvrdo postupuje aj proti mladistvým a duševne chorým. Okrem USA sú mladiství do 18 rokov popravovaní len v Iráne, Nigérii, Pakistane, Saudskej Arábii a v Jemene. Podľa Jima Pittsa, politika z Texasu - štátu, ktorý s počtom 155 popráv drží americký rekord, by pritom bolo treba znížiť vek popravovaných na hranicu 11 rokov. Zabitie duševne chorých je momentálne povolené v 28 členských štátoch USA.
Autor: mim