# Do Bruselu vás pozvali ako jediného zástupcu krajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ a nepatrí ani medzi krajiny, ktoré začali proces pridružovania k EÚ. Ako z tohto hľadiska vnímate pozvanie?
"Bolo to pozvanie od primátora Viedne Michaela Häupla, pretože Viedeň ako hlavné mesto Rakúska sa teraz na šesť mesiacov stáva hlavným mestom Európskej únie. Pozvanie dostali primátori hlavných miest všetkých krajín EÚ a primátori hlavných miest asociovaných krajín. Výnimočne dostala pozvanie aj Bratislava ako veľmi blízky priateľ Viedne, hoci sa o Slovensku hovorí veľmi negatívne. Preto bolo pre nás toto pozvanie výnimočné, a preto sme ho s vážnosťou akceptovali. A aj sa ukázalo, že lokálna vláda a samospráva hlavného mesta má pomerne veľký kredit."
# V čom sa to prejavovalo?
"Vo všetkých prejavoch, či už ministra obchodu Belgicka, alebo vysokých komisárov EÚ, starostu Viedne, ministerky financií viedenskej radnice, ale aj v osobných rozhovoroch."
# Hovorilo sa aj o septembrových parlamentných voľbách na Slovensku?
"Na september - fatálny termín Slovenska - sa nás každý vypytoval mimoriadne podrobne. Snažili sme sa všetkých presvedčiť, že je to na dobrej ceste, že Slovensko za štyri roky predsa len pokročilo a naše obyvateľstvo prejavuje aj v prieskumoch veľmi vysoký stupeň záujmu o vstup do EÚ. A mesto Bratislava je so svojimi percentami priaznivcov takejto politiky nespochybniteľným partnerom Európy."
# Myslíte si, že polročné obdobie, keď bude Rakúsko ako náš sused predsedať EÚ, môže byť v prospech Slovenska pri jeho zapájaní sa do procesu integrácie EÚ?
"Je to tak. Tých šesť mesiacov musíme v prospech Slovenska využiť, musíme využiť všetky možné kontakty, vyvinúť ten najzdravší lobbizmus."