Neskrývaná vojna ruskej oligarchie proti Kremľu prebieha podľa britských Financial Times v moskovských novinách, ktoré vlastnia najväčší ruskí zbohatlíci. Najväčšie impérium - Gazprom - prešlo v tejto vojne slov k prvému skutku. Pobočka plynárenského obra v Orenburgu obmedzila na polovicu dodávky štátnym úradom a podnikom v Soročinsku. Ak nezaplatia dvojmesačný dlh, plynový kohútik sa im zavrie celkom.
Gazprom skúša reakciu nielen štátnej moci, ale aj miestnych hodnostárov v republikách a oblastiach federácie. Ich predstavitelia v hornej komore moskovského parlamentu prejavujú voči vládnemu „balíku“ v istom zmysle ešte väčšiu nechuť ako Štátna duma. V Rade federácie sa stretáva so značným odporom antikrízovo-stabilizačný bod o „úprave a spriehľadnení rozpočtov“ republík a oblastí. Pre náčelníka Štátnej daňovej správy Borisa Fiodorova je „mimoriadne dôležité zoznámiť sa s vyberaním daní v regiónoch“. Vybral sa už do Belgorodu a do konca roka chce skontrolovať aspoň desať ďalších oblastí. Hlava Gazpromu Rem Viachirev namietal v televízii NTV, v ktorej jeho podnik vlastní 30-percentný podiel, že vláda by rada zvalila časť federálneho dlhu 200 miliárd dolárov na veľké podniky. Vidiecki vládcovia si zrejme myslia, že druhá časť dlhov moskovského centra má padnúť na nich. Britská rozhlasová stanica BBC to zhrnula: „Ruská vláda aj parlament sú fasádou, za ktorou si boháči a vidiecki vládcovia rozdeľujú moc i peniaze.“ Jasne definovaný „ruský oligarchicko-regionálny model vládnutia s ignorovaním ústrednej moci“ priviedol ratingovú agentúru Moody‘s k záveru, že ani ďalších 20 miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu nebude stačiť na záchranu ruského hospodárstva. Nedôvera k Rusku je taká, že ani jeden z jeho „klenotov“ nechce nikto kúpiť. V druhom kole predaja majoritného štátneho podielu v ropnom kolose Rosneft za cenu zníženú zhruba na polovicu „odskočil“ po Royal Dutch/Shell aj British Petroleum. Premiér Sergej Kirijenko to pripísal poklesu cien ropy, ale Rem Viachirev hospodársko-politickému „striptízu“ moskovskej vlády.
Moody‘s vyvodila z vĺn otrasov v Rusku po uši zadlženom tiež voči strednej Európe obavu, aby sa nepreliali do hospodárstiev tejto oblasti. Rovnako ženevská Hospodárska komisia OSN pre Európu varuje, že neisté pomery v Rusku znamenajú v období transformácie najvyššie nebezpečenstvo a riziko pre stred a východ svetadielu. Neohrozuje ich studená, tobôž horúca vojna, len tá „domáca“ v Ruskej federácii.
JOZEF FUKATSCH
(Autor je stálym spolupracovníkom SME.)