vej knihe rekordov ako najdrahší a najpompéznejší turistický výlet storočia. Prezidentský sprievod s neodmysliteľným vybavením naplnil štyri osobné lietadlá a niekoľko vojenských transportérov typu C-141. "Batožina" s komunikačnými potrebami, 10 obrnených limuzín vrátane zásob minerálnej vody, ktorá by stačila aj na kúpeľ prezidentskej rodiny, vážila približne 60 000 kilogramov. Kráľovská suita sa neza-obišla bez šiestich členov Kongresu a piatich ministrov. Táto VIP-skupina sa nezaobišla bez asistentov a poradcov. Do Číny cestovalo aj päť stenografov a stály tím televíznej posádky Bieleho domu. Nezabudlo sa ani na komorníka pre prezidenta a kaderníka pre Hillary. Pravdaže, nešlo by to bez múdrych hlavičiek, ktoré píšu prejavy prezidentovi, bez lekárov a právnikov. Tí patrili do skupiny 150-členného tzv. pomocného personálu, medzi ktorým boli aj sekretárky, cestovní poradcovia a tlmočníci. Historickú udalosť zachytilo 375 reportérov a fotografov. Potom tu bolo 150 členov vojenských útvarov a 150 osôb z bezpečnostných zložiek, vrátane členov protiútočných kománd.
Najlepšie čínske hotely, kde Clinton prespával v priebehu deväťdňovej návštevy, si vydýchli, že Biely dom si nepriniesol všetok svoj nábytok. Clinton necestoval bez svojej vlastnej nepriestrelnej vesty a prísne stráženej prezidentskej pečiatky. Ďaleko od prezidenta nikdy nebol ani nosič tašky s dokladmi, osobný asistent K. Engskov, čo pripomenulo záber v televízii, keď exprezident Jimmy Carter, ešte neprivyknutý na prezidentskú pompu, si chcel niesť svoju tašku. Nuž, to už bolo dávno.
Richarda Nixona v roku 1972 sprevádzalo v Číne iba 300 osôb, vrátane 87 novinárov. Američania chceli dvojnásobný počet, no napriek dohadovaniu v priebehu viacerých týždňov Číňania rezolútne vyhlásili: "Toľko a dosť!" Aj tak boli šokovaní americkou hordou. Keď Peking navštívil prezident Gerald Ford, Číňania si už trochu začali privykať na americké zvyky a sprievod sa zvýšil na 450 osôb. Keď sa Ronald Reagan vybral na túto exotickú cestu v roku 1984, sprievod sa znova zvýšil na takmer 600 členov, vrátane hollywoodskych "kúzelníkov", ktorí zaručili fotogenické zábery veľkého šéfa. Návšteva prezidenta Georga Busha bola narýchlo pripojená k jeho ceste do Japonska na pohreb cisára Hirohita.
Biely dom tvrdí, že je nemožné vopred odhadnúť celú vynaloženú sumu peňazí, pretože výdavky sú hradené rôznymi vládnymi agentúrami a účty budú prichádzať ešte mesiace po skončení cesty. Utvoriť si obraz však možno na základe informácie, že výdavky každého akreditovaného novinára dosiahli približne 15 000 dolárov. Aké budú výdavky tajnej služby a vojenského personálu, vraj z dôvodov bezpečnosti, sa verejnosť zrejme nedozvie. A ani presné výdavky na celú cestu, pretože nikto o tom nechce hovoriť, a sám hovorca Bieleho domu priznáva, že išlo o extravaganciu. Hovorca McCurry však nezabudol dodať, že v tomto prípade predsa len ide o lídra USA. Teda: "NO COMMENT. Prosím!"
Autor: EDANA MARASH-BORSKÁ (Autorka je stálou