ľov krajín predsedajúcich v EÚ v rámci pravidelných turné navštívil okrem metropol členských krajín EÚ aj hlavné mestá kandidujúcich krajín, získal predbežný súhlas pre rakúsky návrh. Po marcovom formálnom začiatku rokovaní so všetkými 11 krajinami, vrátane Slovenska, chce Viedeň v novembri odštartovať konkrétne vstupné rokovania s najpripravenejšími krajinami prvej skupiny - Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Estónskom, Slovinskom a Cyprom. Do konca septembra najprv musia kandidáti odovzdať tzv. pozičné dokumenty, v ktorých sa vyjadria k oblastiam, ktoré už prešli tzv. screeningom (t.j. porovnaním s európskou legislatívou), aby o niektorých z nich už mohli v novembri rokovať na ministerskej úrovni. Odštartuje sa tým proces, ktorý prehĺbi rozdiely medzi prvou a druhou skupinou kandidátov. Cesta k prípadnému dobehnutiu prvej skupiny bude pre Slovensko o to náročnejšia.
Z ašpirujúcich krajín, ktoré doteraz rakúsky minister zahraničných vecí navštívil, (do Budapešti odcestuje až 15. júla) vyzdvihol Estónsko, keď ho vyhlásil za politicky a hospodársky najlepšie pripravené na rozšírenie únie. V Poľsku sa sústredil na tému bezpečnosti a zdôraznil, že "vonkajšia poľská hranica slúži aj bezpečnosti únie". V Českej republike sa vyhol konkrétnym odpovediam na citlivé otázky v súvislosti s jadrovou energetikou, požiadavkou na sprísnenie českej vízovej politiky napríklad voči Rumunsku a možným prechodným obdobím, ktoré bude obmedzovať voľný pohyb pracovných síl z kandidátskych krajín v rámci únie.
V súvislosti s českou jadrovou elektrárňou Temelín Schüssel zopakoval názor, ktorý nedávno tlmočil aj na adresu slovenských Mochoviec. Povedal, že Rakúsko nebude počas predsedníctva rokovať o Temelíne, ale elektráreň sa stane súčasťou rokovaní o členstve. EÚ zaujíma spoločný postoj k jadrovej energetike a na prvé miesto dáva bezpečnosť. Schüssel ocenil rozhodnutie ČR preskúmať Temelín medzinárodnou skupinou expertov. "Teším sa tejto otvorenej a čestnej diskusii v Českej republike," povedal.
Ak by sa Rakúsku podarilo získať väčšinu v EÚ pre odštartovanie konkrétnych rozhovorov s prvou skupinou kandidátov v novembri, naplnilo by tým veľké očakávania kandidujúcich krajín. Predovšetkým susedné krajiny sa spoliehajú na podporu Viedne ako zástancu rozšírenia únie o krajiny, s ktorými má čulé hospodárske, politické a kultúrne kontakty a aj najdlhšiu hranicu v EÚ.