siedmich v Turíne. Výsledok: ôsmi zadržaní páchatelia, ale predovšetkým všetky tri vzácne plátna visia už odvčera opäť na svojich miestach.
Agatha Christie by pravdepodobne celú kauzu nazvala Prípad bosých zlodejov. Už bezprostredne po jej odhalení ktosi z policajtov so smiechom novinárom oznámil, že jednou z mála stôp, ktoré polícia má, je skutočnosť, že páchatelia boli pravdepodobne bosí. Ukázalo sa, že práve to, čo bolo na začiatku „na smiech“, napokon priviedlo políciu na stopu. V policajných archívoch sa totiž našli záznamy o zlodejoch, ktorí vykrádali byty zásadne vyzutí. Bezprostredne po krádeži v noci z 19. na 20. mája talianska polícia sledovala tri možné stopy: prvé dve predpokladali, že motívom bude neskoršie politické vydieranie a stopy viedli k mafii, resp. k extrémistickým politickým skupinám. Napokon sa však potvrdila tretia verzia, totiž že išlo o obyčajnú snahu rýchlo zbohatnúť. Elegancia, s ktorou sa zlodejom podarilo pripraviť národnú galériu o tri vzácne kusy v priebehu 15 minút, prezrádzala, že museli mať komplica v múzeu. Vyšetrovatelia teda začali preverovať telefónne hovory viac ako 150 jeho zamestnancov, od riaditeľa až po upratovačky. Z komplica sa napokon vykľula dáma, 32-ročná Stefania Viglongo. Jej manžel Claudio velil zároveň celému prepadu, počas ktorého boli spútaní traja strážcovia múzea. Šéfom celej osemčlennej bandy bol však Sard Eneo Ximenes, ktorý ju založil počas výkonu trestu v Belgicku, kde roky žil, a tak niektoré dôležité informácie o ňom a o jeho komplicoch poskytli talianskej polícii aj jej belgickí kolegovia.
Celková hodnota koristi sa odhadovala asi na 30 miliárd lír, nebolo však vylúčené, že zlodeji by sa boli uspokojili aj s tretinovou cenou. Na voľnom trhu boli obrazy nepredajné, Casimiro Porro, ktorý stojí v čele združenia talianskych aukčných siení, však nevylučuje, že boli určená pre niektorého z ruských zbohatlíkov. V každom prípade sa rýchlym zásahom polície podarilo získať vzácne umelecké diela nepoškodené, aj keď už boli bez pôvodných rámov. „Podarilo sa nám zaceliť jednu otvorenú ranu,“ konštatoval v pondelok pred novinármi spokojný minister kultúry Walter Veltroni. JURAJ KITTLER