Sobota 5. 7. - Intenzívne prší hlavne na Vysočine, severnej Morave a v Sliezsku.
Nedeľa 6. 7. - Stav ohrozenia je vyhlásený v okolí Jeseníkov a Bruntálu. Začína sa evakuácia obyvateľov v okolí Vsetína a Frýdku-Místku.
Pondelok 7. 7. - Sú hlásené prvé obete na životoch. Rieka Kysuca na hraniciach Česka a Slovenska sa vylieva z brehov, jej bežný prietok 9-10 kubických metrov za sekudnu sa zvýšil päťdesiatnásobne
Utorok 8. 7. - Rozbúrená voda si vyžiadala už 11 mŕtvych. Mestá Přerov a Šumperk sú odrezané od sveta, v Ostrave je vyhlásený stav ohrozenia. Sú počuť prvé zvesti o rabovaní v opustených objektoch. Povodeň postupuje na juh.
Streda 9. 7. - Je jasné, že ide o najväčšiu záplavu na území ČR v tomto storočí. V zaplavených oblastiach je nedostatok pitnej vody, nefungujú telefóny, sú prerušené dodávky energie. Potvrdených je 13 obetí a hlásených osemnásť nezvestných. V Moravskom Jáne prekročila hladina úroveň 5 metrov, čo je tretí stupeň povodňovej aktivity, pribúdanie vody v Dunaji v dôsledku zrážok v Alpách spomaľuje odtok vody z Moravy a Váhu. Bratislava zaznamenáva rekordné množstvo zrážok, za dva dni napršalo toľko vody, koľko v iné roky za štvrťrok. V Pezinku evakuovali psychiatrickú liečebňu.
Štvrtok 10. 7. - Katastrofa postihla 23 okresov v ČR. Vodná masa vtrháva do Kroměříža, Uherského Hradišťa a Zlína. Na severnej Morave a vo východných Čechách sa ľudia pomaly vracajú do domovov plných bahna. Na Váhu vyhlásili tretí stupeň pohotovosti, nádrže Orava a L. Mara majú už len niekoľko centimetrov rezervy, záplavy postihli aj údolie rieky Rajec.
Piatok 11. 7. - Z Uherského Hradišťa je evakuovaných okolo 10 tisíc obyvateľov. Je zatopených 290 obcí a 50 miest. Snemovňa schvaľuje čerpanie 5 miliárd korún z výnosov malej privatizácie a vydanie štátnych dlhopisov do výšky päť miliárd na odstránenie následkov záplav. Na horných tokoch slovenských a moravských riek hladiny kulminovali a v mnohých prípadoch hlásili aj mierny pokles. Stále však platí krízový grafikon na železnici. Je obmedzené železničné spojenie Slovenska s Poľskom a Českom. Očakáva sa, že do 24 hodín sa v Komárne stretne povodňová vlna Váhu s kulminujúcou hladinou Dunaja. Komárno sa opevňuje, zabezpečuje pred preniknutím vody do intravilánu.
Sobota 12. 7. - Záplavová vlna postupuje smerom na Hodoním. Oficiálne hlásili 28 mŕtvych. Prebieha evakuácia nemocnice v Uherskom Hradišti. Klesajú prietoky v hornej a strednej časti toku rieky Moravy. Váh prekročil parametre povodne z roku 1965, obce Kúty, Brodské, Kopčany a mesto Holíč sú stále v stave najvyššej pohotovosti.
Nedeľa 13. 7. - Rieka Morava sa rozlieva do Moravského Písku. V Hodoníne evakuujú skoro 11 000 ľudí.
Pondelok 14. 7. - V dôsledku katastrofy v ČR zahynulo 37 osôb, z nich 29 sa utopilo a ostatných našli pod zrúcaninami domov. Päť ľudí zomrelo na infarkt. Najviac postihnuté sú Troubky nad Bečvou, kde si povodeň vyžiadala osem životov - najviac obetí v jednej obci. Na rieke Morava zaregistrovali trvalý pokles hladiny o dva centimetre. Obce na jej brehoch pravidelne evakuujú. Stretnutie kulminačných hladín Dunaja a Váhu v Komárne sa neuskutočnilo, Dunaj pritiekol o 36 hodín neskôr, ako sa rátalo.
Utorok 15. 7. - Voda už úplne opadla v okresoch Nový Jičín, Opava, Frýdek-Místek a Vsetín. Stále sú pod vodou niektoré časti Ostravy a Bohumína.
Streda 16. 7. - Rieka Morava pomaly klesá. Na Pezinskej babe pod záštitou predsedu NR SR I. Gašparoviča chystá J. Studenič automobilové preteky do vrchu, hoci nie je ešte zrejmé, či odtrhnutá a podmytá cesta vydrží takúto záťaž.
Štvrtok 17. 7. - V okrese Hodonín trvá stav ohrozenia. Meteorológovia hlásia na víkend silné zrážky. Podľa predbežných výpočtov napadli na severnej Morave 2-3 mld kubických metrov vody. Rezervná kapacita priehrad na Váhu sa odhaduje na menej ako 100 mil. kubíkov.
Piatok 18. 7. - Najviac prší na Šumave. Zdvíha sa tiež hladina Moravy. V zasiahnutých oblastiach operuje 16 000 hasičov.
Sobota 19. 7. - Na mnohých miestach Moravy stále platí druhý a tretí stupeň povodňovej aktivity.
Nedeľa 20. 7. - Na väčšine územia voda opadáva. Stav ohrozenia trvá v okolí Přerova.
Pondelok 21. 7. - V súvislosti so záplavami prišlo o život 47 ľudí. V zasiahnutých regiónoch prebieha upratovanie a likvidácia následkov katastrofy. Z ohrozených miest v Otrokoviciach je evakuovaných niekoľko tisíc ľudí.
Štvrtok 24. 7. - Ústredná povodňová komisia zrušila svoj krízový štáb. (LN, r)