o poklesu preferencií po 5-ročnom vzostupe, sa skončil výrazným posilnením kompetencií samotného predsedu.
Niekoľko významných členov FPÖ - strany, ktorá sa profilovala ako „nová strana politikov nezaťažených nepoctivými praktikami“, je teraz podozrivých, že sú zapojení do finančnej aféry poslanca P. Rosenstingla. Ten mal spreneveriť 200 miliónov šilingov patriacich strane a jej blízkej spoločnosti. Rosenstinglov prípad mal lavínový účinok. Najviac poškodil dolnorakúsku stranícku organizáciu a jej predsedu B. Gratzera, ktorý musel z funkcie odstúpiť a bol zbavený poslaneckej imunity. Obaja sú dnes vyšetrovaní a novinári pochybujú aj o bezúhonnosti Haidera. Po rokoch vzostupu stratili Slobodní v posledných preferenciách 6 percent (podporu im vyjadrilo 19 percent voličov).
Haider na sneme vo svojej dvojhodinovej reči, ktorá zjazdu dominovala, vyhlásil, že posledné týždne ukázali, že „aj my sme zraniteľní“, a že aj „FPÖ má na svojej bielej politickej veste tmavé fľaky“. Haider preto vyvodil z aféry dôsledky. Ako podotkla rakúska tlač, jeho návrhy schválili delegáti takmer stalinistickým spôsobom. Takmer 94 percent prítomných hlasovalo za Haiderov návrh, tzv. prísahu vernosti, podľa ktorej sa každý poslanec strany musí písomne zaviazať dodržiavať volebné sľuby strany, inak ho čaká prísny trest. Jednomyseľne odsúhlasili Haiderovi veľkú právomoc - odteraz bude on sám rozhodovať o kandidátoch na voľby tak do rakúskeho, ako aj do Európskeho parlamentu.
Delegáti veľkou väčšinou ďalej schválili opatrenia na spriehľadnenie financovania strany. Pokladnicu každej straníckej organizácie budú pravidelne kontrolovať nezávislí odborníci a jednotlivé organizácie FPÖ budú povinné raz za rok zverejniť informácie o stave svojich financií. Strana Slobodných zvolala mimoriadny zjazd, aby nabrala sily po finančnom škandále, a najsilnejší z neho vyšiel stranícky šéf. MIRIAM MRÍZOVÁ