únie a vypracované príslušné smernice.
Miera nezamestnanosti v 15 členských krajinách Únie dosiahla v minulom roku v priemere 10,6 percenta. Najhorší výsledok (20,8 %) dosiahlo Španielsko, naopak najnižšiu mieru nezamestnanosti s 3,7 % dosiahlo Luxembursko. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Jednotlivé krajiny sa budú v sociálnej oblasti zameriavať na rozdielne ciele. Rakúsko si vo svojom Národnom programe zamestnanosti stanovilo za cieľ vytvorenie 100 000 pracovných miest a zníženie miery nezamestnanosti o 1 percento, pričom sa bude orientovať v prvom rade na mládež. Na túto cieľovú skupinu vyčlení rakúska vláda 1,8 mld šilingov.
Španielsko chce znížiť viac ako 20-percentnú nezamestnanosť použitím takmer 80 mld šilingov na verejné výdavky, pričom viac ako 10 mld šilingov má smerovať dodatočne na riešenie problémov na trhu práce. Aktívnou politikou zamestnanosti by sa malo vytvoriť milión nových pracovných miest. Na 7 percent chce zredukovať nezamestnanosť Fínsko. V súčasnosti dosahuje miera nezamestnanosti 14 percent. Belgicko bude pokračovať v už začatých programoch, ktoré sa sústreďujú predovšetkým na zníženie vedľajších mzdových nákladov.
Nosným bodom vo francúzskom Národnom programe (nezamestnanosť dosahuje 12,4 percenta) je vytvorenie podmienok na trhu práce pre mladých ľudí. Za najdôležitejší prostriedok na odbúranie nezamestnanosti sa považuje dohoda sociálnych partnerov o skrátení pracovného času.
Taliansko (12,1 %) chce rovnako uľahčiť získanie pracovného miesta pre mladých ľudí. Vláda plánuje vytvorenie 100 000 pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných.