Po tom, čo boli na začiatku roka zvýšené ceny cigariet v dôsledku zvýšenia spotrebnej dane z cigariet, neprestal tlak cigaretovej lobby reprezentovaný domácim výrobcom - Slovak International Tabak, a. s. Bratislava (S.I.T.). Ľudia zo S.I.T. poukazovali na nelegálny predaj pašovaných cigariet najmä na východe republiky. Vie sa tiež, že každý návštevník z Ukrajiny sem donesie najmenej 200 cigariet, dovoľujú to naše colné predpisy. Drobní ukrajinskí ľudia si počínajú podobne ako naši turisti pri svojich cestách v období socializmu na Západ, najmä do Talianska. Predstavitelia S.I.T. opakovane žiadali vládu revidovať zákon o spotrebných daniach, predkladali kalkulácie podľa ktorých, ak štát nezníží daň z krátkych cigariet, príde až o 2,5 mld Sk na rôznych daniach počas tohto roka a budú ohrozené pracovné miesta v Spišskej Belej - závode na výrobu cigariet patriacemu S.I.T.
Hlas S.I.T bol vyslyšaný, až keď zapracovali iniciatívni koaliční poslanci - predložili do NR SR novelu zákona o znížení spotrebnej dane z cigariet. Ich iniciatívu nezabrzdil ani apel vicepremiéra Sergeja Kozlíka aby „v kontexte najnovších údajov posudzovali svoj poslanecký návrh“ ani upozornenia lekárky, poslankyne Ireny Belohorskej na zvýšenia výskytu rakoviny na Slovensku ani konštatovanie poslanca Romana Hofbauera, že „prijatím novely budeme akceptovať netesnosť hraníc Slovenska“. Iniciatívni poslanci predovšetkým nebrali na vedomie údaje o stabilizácii daňových príjmov zo spotrebnej dane z cigariet v druhom štvrťroku, ktoré prevýšili príjmy za rovnaké obdobie v minulom roku. Iniciatívni poslanci určite nemusia fajčiť lacné cigarety, ale potrebujú na blížiacich sa predvolebných zhromaždeniach prezentovať svoje zásluhy na zlacnení cigariet pre široké vrstvy svojich voličov. Je pravdepodobné, že po prijatí novely o znížení spotrebných daní z cigariet sa tieto daňové príjmy v porovnaní s plánovanými nenaplnia aj preto, že sa bude v pašovaní cigariet pokračovať. Výsledkom tejto avantúry iniciatívnych poslancov ostane diera v rozpočte, ktorú budú daňoví poplatníci splácať v budúcnosti, avšak budú to aj nefajčiari. Na Slovensku je tiež obvyklé, že vláda dieru v rozpočte prikryje škrtaním výdavkov napríklad na železnicu alebo školstvo. Štandardná cesta v daňovej politike by mala spočívať v úsilí štátov skupiny CEFTA o o harmonizáciu daní. A najmä rezort pána ministra Krajčího by sa mal starať o utesnenie pomerne krátkych hraníc s Ukrajinou, a to nielen pre pre cigarety. Po zlacnení cigariet u nás začne, ešte viac rozkvitať pašovanie našich cigariet do ČR, čo môže zhoršiť pozíciu Slovenska v colnej únii s ČR .
Mnohé záujmové skupiny na Slovensku sa snažia presadzovať úľavy z daní, naposledy sa lesné závody snažili presadiť zelenú naftu aj pre nich. Presadzovať akékoľvek úľavy sa Slováci pokúšali ešte za federácie, vtedy presviedčali pražských politikov o tom, že by sa Slovenskej ekonomike lepšie darilo keby bola menej daňovo zaťažená. Teraz ale každú úľavu na daniach nakoniec zaplatia len obyvatelia Slovenska. Presadzovanie úľav predovšetkým v nepriamych daniach (DPH a spotrebné dane) pripomína ruskú daňovú politiku. V Rusku už za socializmu mali rôzne úľavy, niektoré regióny (Sibír) a sociálne vrstvy (veteráni rôznych vojen). Za vlády premiéra Černomyrdina sa systém úľav veľmi rozbujnel a Kirijenkov kabinet si teraz nevie dať rady s takýmto daňovým systémom. Dôsledkom je, že ruský štát dlhuje vo verejných výdavkoch vrátane zaisťovania nevyhnutných nákladov na armádu obrovské sumy. Chýbajú aj peniaze pre prevádzku obranných jadrových systémov. Nedávny výbuch v muničnom sklade v Jekaterinburgu spôsobený nedostatkom peňazí na armádu by sa mohol stať v porovnaní s prípadnou haváriou na vojenských jadrových zariadeniach len detským ohňostrojom. JURAJ VECHTER