BRATISLAVA (SITA) - Akcie Slovnaftu v uplynulom týždni potvrdili, že vzostupný trend pretrvávajúci uplynulé dva týždne bol len prechodným javom a čoraz hlbšej recesii kapitálového trhu sa ani tento jeden z najprosperujúcejších podnikov nevyhne. Akcie Slovnaftu končili pri cene 610 Sk skôr s pesimistickým výhľadom na budúci týždeň. Ani fakt, že Slovnaft prešiel na novú holdingovú štruktúru riadenia spoločnosti, na momentálnej cene a vyhliadkach na najbližší čas nič nemení. Treba však podotknúť, že pád ceny na 601 Sk v strede týždňa bol len technickou úpravou cenového pásma, keďže sa zobchodoval 1 kus pri cene 601 Sk.
Akcie VSŽ počas pondelkového obchodovania poklesli pod 300 Sk, keď sa v anonymnej aukcii zobchodovalo 6 kusov pri cene 290 Sk. Vývoj v poslednom období pritom nasvedčuje možnosti udržania sa ceny na anonymných trhoch okolo tristokorunovej hranice. Doterajšie tohtoročné dno dosiahli akcie VSŽ na začiatku júna, keď klesli až nad úroveň 270 Sk.
Trend vývoja z uplynulého týždňa, keď bolo zaznamenané neustále poťahovanie cenového pásma pri emisii Figara, nabral v uplynulom týždni opačnú tendenciu. Ceny akcií poklesli v úvode týždňa na 928 Sk a počas ďalších obchodných dní sa znížili na 835 Sk. Podľa makléra ČSOB Jozefa Ševčíka ide o zaujímavý titul aj napriek tomu, že majoritní akcionári sú už vyprofilovaní. „Medzi obchodníkmi sú menšie balíky, ktoré si prehadzujú, a zvyšujú tak likviditu tohto cenného papiera,“ konštatoval. Za celý týždeň tak emisia stratila 1,7 %.
S akciami Slovenských lodeníc sa zrealizovalo 100 kusov pri cene 172 Sk, čo predstavuje 1,72 % pokles ceny. Slovenské lodenice v Komárne podpísali v Rusku kontrakt na dodávku piatich námorných lodí pre Riečne parachodstvo Archangelsk v celkovej hodnote 49,5 mil. DEM (1 mld Sk). Predstavuje to zhruba tretinu hodnoty minuloročných tržieb firmy za vlastné výrobky. Kontrakt je výsledkom medzištátnych bilaterálnych rokovaní, ktoré prebehli v piatich kolách na prelome roka 1997/1998. Zmluvou sa podarilo splniť zámery SLK naformulované v predbežnej dohode z februára tohto roka.
Emisia VÚB týždenne posilnila o 36 %. „Zaujímavé je sledovať vývoj akcií VÚB za posledné dva týždne. Zo svojho dna ležiaceho na úrovni 677 Sk sa totiž dostali až na 1 100 Sk. Pritom výsledky hospodárenia ani iné skutočnosti tento nárast nepotvrdzujú,“ uviedol maklér Istrobanky Mojmír Hojer. Podobne aj maklér J&T Securities si myslí, že v prípade transakcií s VÚB ide iba o ťahanie cenového pásma smerom nahor s cieľom dobre kúpiť a aj predať. To, že sa s akciami Nafty neobchoduje na burze už dlhší čas, vysvetlil J. Ševčík slovami: „Nevidím dôvod na to, aby sa s akciami Nafty obchodovalo. Majoritné balíky sú rozdelené, vlastníci stabilizovaní a dobré správy o hospodárení neprichádzajú,“ dodal. Chemolak Smolenice patrí dlhodobo s vysoko nadpriemerným výkonom k najúspešnejším spoločnostiam na Slovensku. Ceny týchto akcií zaznamenali v priebehu uplynulého týždňa podobne ako emisia VÚB nárast až o 75 %, ktorý však nie je reálne podložený.“