Š. Burda: Deficit obchodnej bilancie by nemal presiahnuť 60 mld Sk

BRATISLAVA (SITA) - Deficit obchodnej bilancie by v tomto roku nemal presiahnuť 60 mld Sk, ak sa dodrží predpokladaná medziročná dynamika rastu exportu na úrovni 12 % a importu 8,5 %. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ odboru zahranično-obchodnej ...

BRATISLAVA (SITA) - Deficit obchodnej bilancie by v tomto roku nemal presiahnuť 60 mld Sk, ak sa dodrží predpokladaná medziročná dynamika rastu exportu na úrovni 12 % a importu 8,5 %. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ odboru zahranično-obchodnej politiky Ministerstva hospodárstva (MH) SR Štefan Burda. Ním odhadovaný deficit roku 1998 by predstavoval približne 8,2 % HDP. Š. Burda tak reagoval na údaje zverejnené predsedom Štatistického úradu SR Štefanom Condíkom, podľa ktorého by sa doteraz vykázaný minuloročný obchodný deficit 49,5 mld Sk mal revidovať možno až o 15 mld Sk na 65 mld Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Aj po takejto revízii by bol minuloročný výsledok v rámci obchodnej bilancie lepší ako v roku 1996, keď deficit presiahol úroveň 70 mld Sk,“ uviedol Š. Burda. Zlepšenie možno podľa jeho slov očakávať i v percentuálnom vyjadrení podielu bežného účtu platobnej bilancie na hrubom domácom produkte. Dynamika v oblasti vývozu a dovozu za prvých päť mesiacov tohto roku vykazuje pritom lepšie výsledky ako vlani (už po revízii týchto údajov). Ako povedal predstaviteľ MH, export v tomto období medziročne stúpol o 11 % a import o 4 %. Koncepcia zahraničnoobchodnej politiky na roky 1998 a 1999 pritom počíta s medziročným rastom 12 %, resp. 8,5 %.

Na ďalší vývoj v oblasti exportu by mali podľa Š. Burdu pozitívne vplývať vývozné podporné aktivity, ako napríklad posilnenie obchodných reprezentácií SR v zahraničí, či ďalšie oživovanie exportu smerom na Východ. „Veľa však bude závisieť od ekonomického rastu v okolitých krajinách,“ dodal Š. Burda. Súčasná podoba deficitu je podľa jeho názoru ovplyvnená vývozno-dovoznou štruktúrou prevzatou už z obdobia vzniku SR. „Zásadný problém je preto dlhodobý. Je ním zásadná zmena výroby a štruktúry exportu a importu smerom k sofistikovanejšej produkcii. To vláda zohľadnila v aktualizácii zahraničnoobchodnej koncepcii, pričom by sa mal podporovať zahraničný kapitál, revitalizácia a štátne záruky za rozvojové projekty, podmienkou sú však v každom prípade exportné účinky.“

SkryťVypnúť reklamu

Antiimportné opatrenia, z ktorých v súčasnosti Slovensko uplatňuje hlavne dovoznú prirážku, považuje predstaviteľ MH za krátkodobé a menej podstatné. „Oveľa väčšiu váhu má menová a fiškálna politika štátu, v ktorej je podľa môjho názoru v tomto roku lepšia spolupráca ako napríklad vlani,“ zdôraznil Š. Burda. Podľa jeho názoru by bolo pre vývoj zahraničného obchodu priaznivé, keby rast objemu peňažnej masy nepresiahol 15 %. „Vlaňajší rast M2 na úrovni 8 % sa ukázal ako nízky, rast v roku 1996 nad 20 % bol naopak príliš vysoký,“ dodal.

Riaditeľ odboru zahranično-obchodnej politiky zároveň podotkol, že spresňovanie minuloročných štatistických výsledkov v auguste je bežnou praxou, pričom v súčasnosti očakávaný výrazný rozdiel v predbežných a konečných výsledkoch je následkom zmeny metodiky smerom k pravidlám uplatňovaným v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

MH zodpovedné za oblasť zahraničného obchodu doteraz avizovalo, že tohtoročný deficit obchodnej bilancie by mal dosiahnuť 43,4 mld Sk. Takéto číslo sa objavilo v aktualizácii koncepcie zahraničného obchodu, ktorú schválila vláda v polovici mája tohto roku. Deficit bežného účtu platobnej bilancie mal tak klesnúť na 5 až 6 % HDP. Niektorí predstavitelia ministerstva neskôr uviedli, že deficit by sa mal pohybovať na úrovni schodku minulého roka (vtedy uvádzaného ako 49,5 mld Sk). Za prvých päť mesiacov tohto roku vykázalo saldo bilancie zahraničného obchodu SR 32,282 mld Sk. V prvom štvrťroku, keď by mali byť čísla o vývoji zahraničného obchodu už korektné, dosiahol obchodný deficit 16,6 mld Sk, čo je 10 % HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu