Za najväčšiu životnú zmenu vašej generácie v USA označujete koniec studenej vojny. Máte záujem o politiku?
„Môj najväčší záujem v súčasnosti súvisí s Organizáciou Spojených národov. Jej generálny tajomník Kofi Annan ma nedávno poveril úlohou posla mieru. Venujem sa najmä otázke nešírenia zbraní, ktorú som zachytil už v roku 1979 ako producent, spoluscenárista i herec filmu Čínsky syndróm. Najviac ma trápi problém kontroly osobného vlastníctva zbraní.“
Predpokladám, že idete osobným príkladom a zbraň nevlastníte.
„Nie, nemám zbraň. Nie je dôvod nosiť zbraň na osobnú obranu. Oficiálne štatistiky potvrdzujú, že jej obeťou sa môže náhodne stať aj milovaná osoba v dome, v ktorom žijete. Z rôznych príčin - zo žiarlivosti, z nenávisti…“
Aké je teda podľa vás riešenie? Čím sa treba brániť?
„Budúcnosť vidím vo forme mechanizmu, ktorý by umožnil kontrolu odtlačkov prstov priamo na spúšti zbrane. Vďaka nemu by vystrelila iba v prípade, že ju v ruke drží priamo majiteľ. Vznikla by jasná súvislosť medzi tým, kto zbraň vlastní a kto strieľal. Zabránilo by sa nešťastným náhodám.“
Čo by ste chceli ako posol mieru zvestovať v regióne strednej a východnej Európy?
„Hoci v štatistikách je Amerika v popredí, je to závažný problém aj pre Európu. Práve v strednej a východnej Európe sa nachádza neuveriteľné množstvo strelných zbraní. Dovážajú sa sem často nelegálne z Ruska, z Albánska… Je hrozné, že veľa ručných zbraní má k dispozícii už mládež. Chcel by som preto varovať, že zo Západu i z Východu sa rozmáha choroba. A že je to choroba, ktorú musíme sledovať.“ DALIBOR HLADÍK,
Karlove Vary
(Pozri 11. stranu o festivale)