ŽENEVA (ČTK) - Jednoduchšia terapia pre infikovaných vírusom HIV, nové východiská v boji proti syndrómu získanému zlyhaním imunity a prvé pokusy génovej liečby AIDS prinášajú nádej v zápase so zákerným ochorením. Zhodli sa na tom účastníci 12. svetovej konferencie, ktorá sa včera skončila v Ženeve, aj keď odborníci po päťdňovom stretnutí nehýria eufóriou.
Významní vedci, ktorí sa zaoberajú výskumom AIDS, načrtli nové východiská pre vývoj lepších terapií a možných očkovacích látok. Práve pokiaľ ide o vakcíny, sú výsledky zatiaľ len krátkodobé a v dohľadnom čase zatiaľ nemožno významný pokrok očakávať. Viac ako 13 tisíc vedcov, novinárov a ľudí postihnutých AIDS sa zišlo na tohtoročnej, dosiaľ najväčšej svetovej konferencii o boji so syndrómom získaného zlyhania imunity. Poukazovali predovšetkým na nedostatok finančných prostriedkov v rozvojových krajinách na kombinované liečby, ktoré v Európe a USA predlžujú život infikovaných.
„Dúfam, že na budúcej svetovej konferencii o AIDS v roku 2000 v juhoafrickom Durbane budeme môcť povedať: nenecháme AIDS vo svete zvíťaziť, svet porazí AIDS,“ vyjadroval optimizmus generálny tajomník OSN Kofi Annan vo včerajšom videoposolstve ženevskému fóru.
Na svete už ochorelo na túto chorobu viac ako 33,5 milióna ľudí. Viac ako 11 miliónov chorých zomrelo. Každú sekundu sa infikuje ďalší človek a denne sa registruje približne 16 tisíc nových nakazení vírusom HIV.
Vedci poukazovali na to, že mnohé, predtým prezentované liečebné preparáty boli neskôr sklamaním a ako zázračné prostriedky sa nepotvrdili. Lekári okrem toho predkladajú znepokojujúce štúdie, podľa ktorých sa mnohí pacienti v poslednom čase nakazili vírusom HIV, ktorý je odolný proti obvyklým prostriedkom. V Ženeve boli predstavené prvé pokusy potlačiť pôvodcu génovou liečbou. Americkým vedcom sa tak podarilo nahradiť infikované a geneticky zmenené bunky zdravými, ktoré sa neskôr začali v tele množiť. Či to bude perspektívna cesta, nie je zatiaľ známe. Aj vedec David Ho dáva chorým nádej. Rezervoár, v ktorom sa dosiaľ vírus hromadil, možno rozbiť, vyhlásil. Za svoj cieľ si kladie vírus úplne zničiť. Pre 27 miliónov infikovaných ľudí v chudobných krajinách však nemajú najnovšie výsledky veľkú cenu. V rozvojových krajinách sa nedá rátať s vyššími výdavkami na chorého ako s 10 dolárov ročne. Účinnejšia kombinovaná terapia však stojí za rok jednotlivca približne 10 tisíc dolárov.