Tak trochu v tieni Clintonovho turné po Číne sa uplynulý týždeň ocitla jednodňová návšteva talianskeho premiéra Romana Prodiho v Iráne. Masmédiá však medzi nimi našli hneď niekoľko paralel, ktoré americký denník Washington Post charakterizoval ako novú „liberálnu“ politiku voči tzv. problémovým krajinám, ostro kontrastujúcu s „realpolitik“ konzervatívnej generácie štátnikov, počínajúc Nixonom a Kissingerom až po Margaret Thatcherovú. Americký denník medzi menami protagonistov novej vlny uvádza Billa Clintona, Tonyho Blaira, ale aj talianskeho premiéra Prodiho. To, čo charakterizuje nový štýl, je ochota ku kompromisom s dôrazom na vzájomnú previazanosť otázok ľudských práv a obchodu, o čo sa počas svojej návštevy Číny snažil Clinton rovnako ako Prodi v Teheráne. Clinton v odpovedi na kritiku za prílišnú mäkkosť voči Číne už pred začiatkom cesty tvrdil, že otvorenosť Pekingu pre demokraciu je možné dosiahnuť iba „väčším zaangažovaním“ krajiny na medzinárodnom dianí, ktorého podstatnou súčasťou je aj obchod.
Taliansko bolo roky známe ako krajina, ktorá v časoch Bettina Craxiho a Giulia Andreottiho dokázala rôznymi polooficiálnymi cestami udržiavať kontakty s problémovými režimami, počnúc Líbyou a končiac trebárs práve Iránom. V Havane či Tripolise má dnes obchodné kontakty, ktoré mu ostatné západné krajiny môžu iba závidieť. Prodiho návšteva v Teheráne je však podľa denníka La Repubblica prelomovou aj v tom smere, že jej ciele boli vopred do detailov prekonzultované s ostatnými členmi európskej pätnástky. Aj preto mohol taliansky premiér v Teheráne hovoriť otvorene popri medzinárodnom terorizme a jadrovom zbrojení v Ázii aj o takých nepríjemných otázkach, ako je prípad spisovateľa Salmana Rushdieho. Otázku Satanských veršov pritom mnohí porovnávali s Clintonovým otvoreným odsúdením masakry na námestí Tchien-an-men a rovnako ako čínska strana, aj iránsky prezident Chatámí zorganizoval pre svojho hosťa nečakane otvorenú tlačovú konferenciu. Irán je pritom dnes krajinou, v ktorej navzájom zápasia dva politické prúdy: konzervatívci, vedení duchovným vodcom Chameneím, a umiernení priaznivci prezidenta Chatámího. Prodi sa stretol s oboma, pričom mal, podobne ako Clinton, možnosť prehovoriť aj k študentom teheránskej univerzity.
Vzťahy Iránu a USA sa dostali na prvé stránky novín po nedávnom iránskom futbalovom víťazstve na svetovom šampionáte. Na rozdiel od výsledku na trávniku sa rysuje na poli diplomacie omnoho spravodlivejšia remíza. Najmä po tom, čo americká ministerka Madeleine Albrightová nedávno priznala, že „v Teheráne je pravdepodobne viac demokracie, ako boli USA ešte prednedávnom ochotné pripustiť“. JURAJ KITTLER