Kroniky mnohých miest sa píšu už od stredoveku. Novodobá kronika Bardejova sa píše od roku 1933. Vy ste sa stali kronikárom síce len pred dvoma rokmi, ale s vaším posobením súvisí významná udalosť. Ste mestským kronikárom, s ktorého menom je spojený prenos kroniky na digitálne médium - na počítač. Ako ste prišli na tento nápad?
„Najprv treba povedať, že digitálna forma zatiaľ nenahrádza písanú formu. Keď som nastúpil na miesto mestského kronikára, absolvoval som školenie. Celý čas tam rezonovala otázka, ktorá visela vo vzduchu a kronikári akoby sa ju báli nahlas vysloviť - preniesť kroniku k tým, ktorí sú súčasťou diania v meste, teda k obyvateľom mesta. Nie som priaznivcom nárazových akcií, ako sú napríklad akcie otvorených dverí. Preto som predstavil mestskej rade v Bardejove projekt digitálnej verzie mestskej kroniky, čiže prenos cez počítač k prijímateľovi. Inšpiroval ma pritom Internet. Je to médium, ktoré zasahuje veľký počet ľudí a najmä mladých.
Znamená to, že ste použili operačný systém, aký sa používa priamo na Internete?
„Áno. Veľkou výhodou je používanie formátu zápisov cez hypertextový formát - HTML. Ten umožňuje vyhľadávacie funkcie podľa tém, dátumov, mien, prípadne podľa stručnej charakterizácie udalosti.“
Čo všetko sa vám už podarilo preniesť do digitálnej formy?
„Je to nový projekt a mestskej rade som ho predstavil až na poslednej schôdzi. Zatiaľ je v digitálnej forme spracovaný rok 1997. Kvôli väčšej dokumentačnej hodnote sú v projekte pripojené fotografie, plagáty, obaly kníh či pozvánky.“
Digitálna forma mestskej kroniky však poskytuje aj ďalšie možnosti. Kde predpokladáte jej ďalšie použitie?
„Možností je veľa. Môže sa stať súčasťou výučby regionálnych dejín na školách, môže byť súčasťou knižníc alebo informačného centra pre návštevníkov, či prípadne v nejakých ďalších inštitúciách. Primátor mesta ju môže napríklad vo forme CD-ROM rozdávať hosťom mesta. Myslím si, že prvý krok sa už urobil. Rok 1997 je v digitálnej forme, treba prenášať ďalšie informácie a ďalšie roky, aby sa mestská kronika dostala zo skriniek, kde na ňu sadal prach, k ľuďom.
JOZEF PORJANDA