stole hovoril s novinármi, akademikmi a katolíckym biskupom Ťin- Lu-sienom o úlohe mesta v 21. storočí. Clinton je po R. Nixonovi, R. Reaganovi a G. Bushovi štvrtým americkým prezidentom, ktorý navštívil toto dôležité hospodárske stredisko Číny. V priebehu svojho dvojdňového pobytu v Šanghaji sa zíde so zástupcami miestnej správy, podnikateľmi a bankérmi.
Clinton včera naživo odpovedal aj na otázky poslucháčov šanghajskej rozhlasovej stanice Radio 990. Na otázku, či by nedávny zápas medzi USA a Iránom na majstrovstvách sveta vo futbale vo Francúzsku mohol prispieť k zblíženiu oboch štátov, povedal: „Myslím, že je to možné.“ Futbal je podľa Clintona veľkolepý spôsob, ako zblížiť ľudí. Dodal, že iránsky prezident M. Chatámí „sa zdá byť odhodlaný nielen zlepšiť hospodárske a sociálne pomery svojho ľudu, ale mať aj normálnejšie vzťahy so zvyškom sveta v súlade s medzinárodným právom“.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí medzitým označilo Clintonovu návštevu za „jednoznačný úspech“. Návšteva je úspechom a umožnila rozšíriť spoluprácu a výmenu medzi oboma stranami v mnohých oblastiach,“ vyhlásil hovorca ministerstva Tchang Kuo-čchiang. Cesta amerického prezidenta podľa neho umožnila „prehĺbiť chápanie Číny medzi Američanmi, zväčšiť priateľstvo medzi obidvoma národmi a dosiahnuť ďalší pokrok pri vytváraní konštruktívneho stategického partnerstva“. „Rozhovory Clintona s čínskym prezidentom Ťiang Ce-minom a premiérom Ču Žung-ťim boli pozitívne, konštruktívne a plodné,“ povedal hovorca. Poznamenal, že Clinton v súlade so žiadosťou Pekingu „slávnostne zopakoval americké záväzky v súvislosti s Tchaj-wanom, keď odmietol podporiť nezávislosť tohto ostrova, ktorý Peking považuje za svoju vzbúreneckú provinciu“.