Keď sa čínske jednotky a ozbrojené transportéry prihrnuli presne pred rokom do Hongkongu, svet zadržal dych v obave pred zánikom demokracie. Rok nato obyvatelia Hongkongu, tejto superkapitalistickej slobodomyseľnej metropoly povstali - nie pre stratu politických práv, ale pre ekonomickú krízu, klesajúcu cenu ich domov a rastúcu nezamestnanosť. „Ľudia si mysleli, že sa narušia politické práva a ekonomika ostane absolútne bez problémov, no stal sa opak,“ povedal Ho Lok-sang, univerzitný profesor.
Slobodu zhromažďovania a slobodu tlače uznali. Prvé voľby do hongkonskej Legislatívnej rady 24. mája zaznamenali rekordnú účasť a morálne víťazstvo demokratického tábora, hoci zmanipulovaný volebný systém znamenal, že sympatizanti Pekingu si ponechali väčšinu kresiel. Za 12 mesiacov však nezamestnanosť stúpla na rekordný počet za 15 rokov a v prvých troch mesiacoch roku 1998 ekonomika klesla po prvý raz za 13 rokov. Ceny domov, najväčší symbol úspechu na území so 6,6 miliónmi obyvateľov, klesli až o 50 % oproti roku 1997. Mnohí obyvatelia teraz prevzali na seba bremeno vysokých hypotečných splátok, keďže úrokové miery sa zvýšili v záujme ochrany hongkonského dolára. Zatiaľ čo ekonómovia pripisujú hongkonské „blues“ ekonomickej kríze celej oblasti, obyvatelia si vylievajú zlosť na vláde. „Vláda je proste nehanebná, hlúpa a celkom neschopná,“ kričala istá žena počas nedávnych hlasných protestov pred sídlom vlády. Patrila k asi 100 investorom, požadujúcim kompenzáciu po tom, ako prišli o úspory pri kolapse niektorých miestnych finančno-investičných a maklérskych skupín.
Pri klesajúcom turizme sa hongkonská vláda obrátila po záchranu ku kedysi zaznávanej pevninskej Číne, pričom zvýšila o 30 % dennú kvótu povolení na vstup pre jej obyvateľov. Hongkonskí filmári, ktorých filmy veľmi zdraželi v juhovýchodnej Ázii, teraz hlasne protestujú proti tomu, aby ich diela boli klasifikované ako čínske. Čína brala dosiaľ hongkonské filmy ako zahraničné. Každoročne smelo byť na jej plátnach premietaných iba 10 zahraničných filmov. „Obyvatelia Hongkongu sú dokonalí oportunisti,“ povedal novinár Tammy Pang. „Keď sa im to hodí, je to ‘jeden štát‘, a keď sa im to nehodí, sú to ‘dva systémy‘.“
(REUTERS)