Dnešným dňom sa začína druhý rok obnovenej správy Číny nad bývalou britskou kolóniou Hongkongom. Podľa dohody medzi Pekingom a Londýnom Čína sľúbila zachovať tu vysoký stupeň autonómie na ďalších 50 rokov, podľa zásady „jedna krajina, dva systémy“. Nasleduje výpočet zmien, ktoré zaznamenala agentúra Reuters:
KAŽDODENNÝ ŽIVOT:
Stopy britskej koloniálnej správy zmizli v niekoľkých mesiacoch - britská korunka sa stratila z poštových schránok a ďalších verejných objektov a portrét Alžbety II. odstránili z poštových známok. Na znaku polície sa skvie kvet Bauhinia, symbol nového Hongkongu. Slovo „kráľovský“ zmizlo z názvov klubov a vládnych úradov. Napríklad Kráľovský hongkonský jazdecký klub sa volá Hongkonský jazdecký klub atď. Jachtársky klub si však v angličtine ponechal prívlastok kráľovský, kým v čínštine už je „len“ jachtársky - podľa zásady „jeden klub, dva názvy“. Podľa jedného z kontroverzných rozhodnutí vlády zo septembra 1997 nariadili väčšine škôl, aby používali pri výučbe miestny dialekt. Školy dnes používajú angličtinu alebo zmes angličtiny a dialektu. Bežné účty sú v čínštine. Sviatky koloniálnej éry, napríklad narodeniny kráľovnej, sa stali minulosťou. Slávi sa čínsky štátny sviatok 1. októbra a prevzatie Hongkongu Čínou 1. júla.
EKONOMIKA:
Rastúci počet firiem, obchodov, agentúr, reštaurácií a bankových domov sa zatvára. Nezamestnanosť dosiahla rekord uplynulých 15 rokov - 4,2 percenta. V prvom štvrťroku 1998 zaznamenali po prvý raz negatívny ekonomický rast.
ZÁKONY:
Udeľovanie privilégií, ako je právna imunita boli prenesené na čínske štátne orgány podľa zákona o provizórnej interpretácii platných zákonov. Nový zákon necháva na súdoch rozhodnúť, čo je „štátny“ orgán, subjekt so štatútom oslobodenia od platenia daní vyňatia z vyšetrovania. Schválené boli právne úpravy, ktoré obmedzujú protesty a zahraničné financovanie politických skupín. Po prvý raz sa zaviedol koncept „národnej bezpečnosti“, ktorý umožňuje polícii zakázať demonštrácie. Deti narodené v Číne môžu byť s hongkonskými rodičmi po vydaní jednodenného povolenia čínskymi úradmi. Podľa hongkonskej ústavy však majú právo žiť na území Hongkongu.
(REUTERS, r)