Za posledné štyri roky stúpol na Slovensku zhruba štvornásobne počet chudobných ľudí s čistým príjmom nižším ako životné minimum. Takmer dvojnásobne narástol počet bohatých ľudí s príjmom tvoriacim vyše dvojnásobok priemeru. A to všetko na úkor strednej vrstvy. Slovensko sa tak stáva krajinou s veľkým počtom veľmi chudobných a malým počtom veľmi bohatých ľudí.
(Kapitola Sociálna politika a sociálna situácia,
autorky Iveta Radičová, Helena Woleková)
* *
Výdavky na vedu a vysoké školstvo tvorili v minulom roku menší podiel hrubého domáceho produktu ako v Rumunsku. U nás to bolo 2,5 percenta, v Rumunsku 4 percentá a v Čechách 7,2 percenta.
(Kapitola Školstvo a veda, autor Vladislav Rosa)
* *
V roku 1997 vybuchlo alebo sa našlo na Slovensku 141 bômb, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní s rokom 1996. V Bratislave sa pácha viac trestných činov na 1000 obyvateľov ako v New Yorku.
(Kapitola Bezpečnosť, autori Michal Ivantyšyn, Peter Vačok)
* *
V roku 1996 a 1997 dosiahlo pasívne saldo zahraničného obchodu spolu 114 miliárd korún, kým za roky 1994 a 1995 to bolo len 5,7 miliardy korún.
(Kapitola Celkový ekonomický vývoj, autor Ivan Mikloš)
* *
V minulom roku získalo Rusko značnú kontrolu nad celým Slovenským plynárenským priemyslom. Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Gennadij Selezňov v rozhovore pre Pravdu v júni minulého roku uviedol, že Rusko sa bude rozširovať o Bielorusko, neskôr sa údajne primkne Ukrajina, a potom Arménsko, Kirgizsko a ďalšie krajiny. Na otázku, či ráta i so Slovenskom, reagoval: „Hm, Slovensko… Slovensko s nami zatiaľ nemá spoločnú hranicu.“
(Kapitola Slovensko a Rusko, autor Alexander Duleba)