Do Spojených štátov vycestovalo v minulom roku v rámci organizovanej turistiky vyše 1100 turistov zo Slovenska, čo predstavuje nárast o viac ako 30 percent. Priemerná doba pobytu našich dovolenkárov tu vzrástla o dve tretiny z 13 na takmer 22 dní. Celkový počet pobytových dní, ktoré strávili našinci v USA, tak stúpol dokonca o 123 percent.
REKORDNÝ POČET JAPONCOV
Najobľúbenejšou krajinou pre Japoncov boli vlani s prevahou USA. Z krajiny vychádzajúceho slnka tam totiž zavítalo v roku 1997 až 5,3 milióna návštevníkov. Druhou najobľúbenejšou krajinou sa stala Južná Kórea a treťou Čína. Počet Japoncov, ktorí v minulom roku vycestovali do zahraničia, dosiahol podľa údajov agentúry Kjódó rekordné hodnoty - takmer 17 miliónov Japoncov, čo je o 0,6% viac ako v roku 1996. Japonsko sa vlani tiež tešilo zvýšenému prílevu návštevníkov, keď ich prišlo o 9,9% viac než v predminulom roku. Celková návštevnosť 4,2 milióna zahraničných turistov v roku 1997 je zďaleka najvyššia hodnota v japonskej histórii.
RADY PRE TURISTOV
Každé mesto v Spojených štátoch má svoju nebezpečnú štvrť, kam sa turistom neodporúča vstupovať. Všetky dvere na aute majte vždy zaistené poistkou - pre lepšiu bezpečnosť pri zastavení auta, napríklad na križovatke, čím neposkytnete prípadným zlodejom príležitosť vniknúť do vozidla veľmi jednoduchým spôsobom. Potulným umývačom okien auta a iným pouličným „služobníčkom“ treba radšej zaplatiť, než sa s nimi dohadovať, že ich služby nepotrebujete, a riskovať tým incident. Z tohto dôvodu majte vždy po ruke jednodolárovku či inú bankovku menšej hodnoty, aby ste sa čím skôr zbavili neželanej komunikácie.
V HOTELI AJ BEZ PEŇAZÍ
Štvorhviezdičkový hotel v Tiberiase v severnom Izraeli zaviedol nový systém prijímania hostí. Ubytovať sa v ňom môžu aj ľudia, ktorí nemajú v peňaženke ani jediný šekel. Stačí, ak si svoj pobyt odpracujú, uviedol pre agentúru AFP generálny riaditeľ hotela Dudi Aškenazi. „V hoteli Karmel Nahar Hayarden ubytujeme klientov na tak dlho, koľko si želajú, aj keď nemajú peniaze. Musia však súhlasiť s tým, že sa budú podieľať na upratovaní, údržbe, varení a ďalších prácach,“povedal Aškenazi. Dotyčný „pracujúci hosť“ dostane asi 10 dolárov za hodinu. Noc v dvojlôžkovej izbe s raňajkami stojí v Karmel Nahar Hayarde 100 dolárov. Podľa slov riaditeľa akýkoľvek pár tu môže stráviť aj svadobnú noc - odpracovať si cez deň 10 hodín a postarať sa tak o zaplatenie účtu. Hotel bol postavený pred 13 rokmi neďaleko Galilejského jazera. So 400 izbami je to najväčšie zariadenie svojho druhu v severnom Izraeli.
ZOPÁR RÁD PRE POHYB NA CESTÁCH
Prikázané rýchlosti si od decembra 1995 stanovuje každý štát USA osobitne. Najčastejšie sa vyskytuje limit 25–35 míľ/h v mestách a 65 míľ/h na diaľniciach. V niektorých štátoch nie sú limity vôbec, len odporúčané rýchlosti, napríklad v Montane, v niektorých sú osobitné limity aj v noci. Na väčšine diaľnic, ale často aj na cestách miest sú umiestnené pravidelné ukazovatele s prikázanou rýchlosťou. Prekročenie sa vo väčšine štátov USA prísne sleduje, pričom tam nie sú zaužívané stacionárne radary, ale rýchlosť sa meria priamo z policajného auta. Ak policajti signalizujú zastavenie auta na ceste, treba zastaviť, zostať sedieť, držať ruky na volante, nevychádzať a striktne dodržať všetky pokyny. Pokuty bývajú vysoké. Požičovne áut sú všade, prenajatie auta však nie je možné bez kreditnej karty. (ru, ČTK)