Po niekoľkých neúspešných rokoch hľadania spôsobov, ako odplašiť opice, ktoré pojedali úrodu z japonských polí, objavili odborníci v Tokiu konečne účinný prostriedok - červenú pálivú papriku. Farmári sa najskôr pokúšali odplašiť maškrtné opice plotom napusteným elektrickým prúdom, zvukovými poplašnými zariadeniami a neskôr dokonca použitím strelných zbraní. Všetky spôsoby sa však ukázali ako neúčinné. Výskumníci z Tokia nakoniec došli k záveru, že najúčinnejšou zbraňou je obyčajná červená štipľavá paprika. Skonštruovali preto špeciálne „paprikové delá“, ktoré budú stáť na poliach a spustia sa zakaždým, keď sa k nim priblíži votrelec. V najviac postihnutých oblastiach, kde už farmári paprikové delá vyskúšali, sa škody na úrode podarilo podstatne znížiť. Len za rok 1996 sa opiciam podarilo zničiť úrodu v hodnote takmer pol milióna dolárov.
ROBOT NAMIESTO PSA
Robota, ktorý dokáže nahradiť vodiacich psov pre slepcov a čiastočne nevidiacich, vynašli počítačoví odborníci z Carnegie Mellon University v americkom Pittsburgu. Doteraz najdômyselnejší stroj svojho druhu dokáže nielen navigovať svojho „pána“, ale odniesť mu dokonca nákupy. Okrem svojich funkcií má tú výhodu, že ho môžu používať aj nevidiaci, ktorí sú alergickí na psov, alebo sa o nich z nejakých dôvodov nemôžu starať. Pre porovnanie: iba 4600 nevidiacich a čiastočne nevidiacich obyvateľov Británie vlastní vodiaceho psa. Základnými „zmyslami“ robota je päť rozdielnych zariadení, ktorými sa orientuje v neznámom prostredí. Je to ultrazvukové zariadenie, laserový vyhľadávač, infračervený skener, kamera kombinovaná s počítačovou obrazovou technológiou a jednoduchý detektor nárazov.
VYPESTUJTE SI OBLIČKU
Americkým vedcom sa podarilo uskutočniť prelom v oblasti transplantácie náhradných orgánov, keď u laboratórnych zvierat úspešne vypestovali nové obličky. Ak sa ukáže, že výskum vedcov z Washingtonovej univerzity v meste St. Louis je aplikovateľný na človeka, medicínska veda prekonala dve najväčšie prekážky v transplantovaní ľudských orgánov: ich nedostatok a hrozbu, že ich telo príjemcu odmietne. Obličky, ktoré vedci vypestovali u pokusných zvierat, pracovali normálne, aj keď dosiahli iba jednu tretinu veľkosti tohoto orgánu u dospelého jedinca. Potvrdili tak, že je možné vziať embryonálne bunky obličiek z jedného druhu - napríklad laboratórnej myši - a vypestovať z nich úplne vyvinutý orgán v tele iného druhu, v tomto prípade potkanov. Podľa expertov tento úspešný pokus znamená, že v budúcnosti by sa v tele človeka mohol vypestovať tento orgán z embryonálnych buniek vyňatých z ošípaných.
VÍZIE Z INFRAZVUKU
Duchárske výjavy môžu mať podľa britských vedcov logické vysvetlenie, ktoré nemá nič spoločné s nadmernou predstavivosťou alebo posmrtným životom. Príčinou zjavovania sa duchov a iných nadprirodzených javov je infrazvuk, ktorý je príliš hlboký na to, aby ho zachytilo ľudské ucho. Vlny s nízkou frekvenciou môže pritom spôsobiť skuvíňajúci vietor alebo motor auta. Ľudské ucho ich nepočuje, ale môžu zasiahnuť telo a dokonca ovplyvniť duševné rozpoloženie. Vic Tandy, počítačový expert z univerzity v Coventry, objavil spojitosť medzi infrazvukom a duchmi po príšernej „poľovačke na ducha“ vo svojom laboratóriu. „Infrazvuk má dvojaký účinok. Spôsobuje vibráciu očnej buľvy, a tým aj trasenie obrazu a vyvoláva tiež pocity strachu a úzkosti,“ tvrdí vo svojej štúdii, ktorú publikoval spolu s lekárom, Tonym Lawrencom.
(TASR)