Neuplynulo ešte ani 48 hodín od štvrtkových volieb do nového severoírskeho parlamentu, ktoré mali začať novú mierovú éru, a na uliciach Belfastu opäť lietali kamene. Asi tisícka katolíckych demonštrantov v sobotu vyšla do ulíc západného Belfastu, aby počas neohlásenej demonštrácie odpovedala na jeden z tradičných pochodov oranžistov, ktorí každý rok „drzo“ prekračujú mierovú líniu medzi katolíckou a protestantskou časťou mesta. Írska unionistická komunita si tak pripomína každoročne 27. júna historické víťazstvo protestantského kráľa Viliama Oranžského nad katolíckym vládcom Jakubom. Britská vláda vyslala do Ulsteru policajné posily a osobitná komisia, určujúca trasy pochodov, zakázala účastníkom najbližšieho z nich, ktorý by sa mal konať v nedeľu v Portdowne, vstup do katolíckych štvrtí.
Zdá sa, že práve spomínané pochody oranžistov budú jedným z najväčších problémov pri praktickom uplatňovaní mierovej dohody, podpísanej počas veľkonočných sviatkov. Podľa názoru predstaviteľov strany Sinn Fein by všetky pochody, prechádzajúce cez katolícke oblasti, mali byť zakázané. Unionistickí predstavitelia, ktorí sú väčšinou zároveň členmi Oranžského rádu, však nepripúšťajú nijaký kompromis a trvajú na tradičných trasách. Britská vláda vymenovala minulý rok osemčlennú skupinu, ktorá by mala rozhodovať o ďalšom osude pochodov. Predseda komisie Alastair Graham nedávno vyzval šéfa Sinn Fein Gerryho Adamsa, aby váhou svojho vplyvu umožnil ich konanie aspoň v zmiešaných oblastiach. Spomínaný apel však zostal nepovšimnutý. Naopak, líder Sinn Fein požiadal britskú a írsku vládu o zastavenie pochodov cez sporné územia, aby sa predišlo podobným nepokojom, ktoré boli v minulom roku v Belfaste, Derry a v Portadowne.
Ďalším problémom naplnenia mierovej dohody je otázka prepustenia politických väzňov a demilitarizácia ozbrojených skupín. Politickí väzni (väčšina z nich sa hlási k Írskej republikánskej armáde - IRA, blízkej Sinn Fein) majú pritom značný vplyv aj na materské extrémistické skupiny. Aj preto Gerry Addams trval na tom, aby bola táto požiadavka zakotvená v mierovej zmluve. Sinn Fein pritom žiada, aby sa s prepúšťaním začalo ešte v tomto roku. Unionistickí politici zásadne vystupujú proti skorému návratu väzňov na slobodu, pričom ako podmienku žiadajú čiastočné odzbrojenie polovojenských skupín. Britská vláda v súčasnosti pripravuje návrh zákona, podľa ktorého by malo byť do roku 2000 prepustených vyše 400 republikánskych a unionistických väzňov. Nebude sa však týkať väzňov, ktorých organizácie pokračujú v ozbrojenej kampani.
PRE SME - MARTIN MÓZER
JURAJ KITTLER