h 6 rokov sa na útlm ťažby vynaložilo 1,2 mld Sk. V baníctve v súčasnosti pracuje 16 tisíc pracovníkov, ich stav sa ešte zníži, bude sa týkať najmä ťažby uhlia, vyplynulo z vyhlásenia Hijja. Vo Veľkom Krtíši (Baňa Dolina) sa ráta so sociálnou ťažbou do roku 2002 až 2003. Ekonomika bane sa dopĺňa zo štátnych zdrojov vo výške 60 mil. ročne. Na Hornej Nitre sú zásoby uhlia do roku 2020 a na Záhorí zásoby lignitu na niekoľko desaťročí.
Podľa generálneho riaditeľa Hornonitrianskych baní, a. s. Prievidza, Petra Čičmanca sa má oživiť ťažba vo Východnej šachte Bane Handlová. Podľa Čičmanca sa pod Východnou šachtou nachádza najkvalitnejšie uhlie v objeme asi 5 mil. ton vyťažiteľných zásob. Má tu nájsť prácu 450 baníkov. Na tomto mieste bola pred niekoľkými rokmi ťažba zastavená v rámci federálneho útlmového programu. Tento rok vyťažili do konca mája v Hornonitrianskych baniach 1, 32 mil. ton prevažne energetického uhlia, ktoré dodávajú do Elektrárne Nováky. Minuloročná ťažba dosiahla 3,06 mil. ton, tento rok sa má mierne zvýšiť. V Bani Dolina, a. s. Veľký Krtíš, sa má tento rok vyťažiť 560 tisíc ton hnedého uhlia, prevažná časť z ťažby sa dodáva do Elektrárne Nováky. Baňa zamestnáva 1300 pracovníkov, minulý rok bola dotovaná sumou 60 mil. Sk pri ťažbe 550 tisíc ton. Z týchto relácii vyplýva, že dotácia predstavuje 10 až 20 % ceny uhlia.
Podľa Hijja je perspektívne nerudné baníctvo, najmä ťažba magnezitu v Jelšave, Lubeníku, v Bankove, ťažba mastenca, vápencov, dolomitov a bentonitu. Budúcnosť má aj ťažba soli, pripravuje sa otvorenie ložiska pri Michalovciach. K ťažobnému priemyslu patrí aj energetické využívania geotermálnej energie. Podľa Hijja možno predpokladať, že Slovensko v roku 2005 pokryje 7 % spotreby energie z geotermálnych vrtov.
Ložiská plynu na Záhorí majú význam ako zásobníky, ktoré zlepšujú ekonomiku tranzitu zemného plynu pre SPP, š. p.
JURAJ ĎURČENKA