Podľa predstaviteľa spoločnosti Lagris, a. s., z Dolnej Lhoty okr. Zlín Antonína Zapletala skúpili minuloročnú českú úrodu maku Holanďania po 35 Kč za kilogram. Teraz je v ČR nedostatok maku a Lagris ho kupuje z Holandska za cenu najmenej 80 Kč za kg a balí ho do spotrebiteľského balenia pre český trh. Navyše musí Lagris platiť dovozné clo vo výške 9 %. Podľa Zapletala máloktorá krajina v Európe môže pestovať mak, vzhľadom na skutočnosť, že sa pred zberom maku na potravinárske účely dá rastlina zneužiť na výrobu omamných látok. Väčšina západoeurópskych krajín už prijala obmedzenia na pestovania maku. Obmedzenia na pestovanie maku nie sú zavedené v ČR a v Turecku. V ČR sa tradične pestuje veľké množstvo maku, minulý rok na ploche 25 tisíc ha sa dopestovalo 16 tisíc ton maku. Pre tento rok je odhad obsiatych plôch pre mak ešte o niečo vyšší.
Podľa hovorkyne ministerstva pôdohospodárstva Anny Majkútovej na Slovensku sa minulý rok zobral mak z plochy 1800 ha v množstve 986 ton. Asi 10 % z tohto množstva sa vyviezlo a takmer rovnaké množstvo maku sa doviezlo. Tento rok by mal byť na Slovensku zasiaty mak na väčšej ploche, až na 2500 ha, očakáva sa úroda vyše 1300 ton maku.
Zákonom o omamných látkach z 21. mája tohto roku (139/1998 Z. z.) sa zavádza u nás povinnosť žiadať o povolenie pestovať mak na ploche väčšej ako 1 ár. Podľa tohto zákona sa sleduje nakladanie s makovou slamou, každý pestovateľ je povinný po zbere maku a získaní semien maku slamu zneškodniť alebo odovzdať „spracovateľskej organizácii“. Zo zákona nie je jasné, kto povolenia na pestovanie maku vydáva. Tí, ktorí získajú povolenie pestovať mak, musia na ministerstvo zdravotníctva do 15. septembra oznámiť, čo urobili s makovou slamou. Tento zákon je účinný od 1. júna tohto roku.
JURAJ ĎURČENKA